21 lis

Zabezpieczenia stosowane w kotłach na pellet

Kotły pelletowe, chociaż nie są wynalazkiem nowym, to od niedawna zyskują na popularności jako ekonomiczna i energooszczędna alternatywa dla tradycyjnych kotłów bezklasowych. Wśród licznych zalet kotłów na pellet na szczególną uwagę zasługuje zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom. Czym dokładnie charakteryzują się te urządzenia grzewcze i jakie posiadają zabezpieczenia?

Czym charakteryzują się kotły na pellet?

Rosnące zainteresowanie kotłami na pellet wynika w dużej mierze z pojawiających się obostrzeń prawnych dotyczących emisji spalin do atmosfery. Unijne dyrektywy dążą do zastąpienia tradycyjnych kotłów urządzeniami ekologicznymi. Ograniczenie emisji zanieczyszczeń poprzez wprowadzenie spalania bezdymnego umożliwiają właśnie kotły na pellet. Nie bez znaczenia jest jednak także ich wysoka wydajność oraz energooszczędność. Zwolennicy tego sposobu ogrzewania podkreślają również zalety wynikające z konstrukcji tego typu kotłów. Dzięki automatyzacji procesów podawania paliwa i czyszczenia urządzenia, zapewniają one wygodne, niemal bezobsługowe użytkowanie. Nowoczesna konstrukcja kotłów pelletowych to również gwarancja bezpieczeństwa ich użytkowania.

Bezpieczeństwo użytkowania kotłów na pellet

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru urządzenia grzewczego z punktu widzenia inwestora jest bezpieczeństwo jego użytkowania. Pod tym względem nowoczesne kotły na pellet spisują się znakomicie. Sekret automatycznego i bezpiecznego działania tych urządzeń tkwi w zastosowaniu nowoczesnych sterowników, które pozwalają nie tylko na dowolne programowanie ustawień ogrzewania, ale również na nieprzerwaną kontrolę kolejnych etapów pracy kotła, poczynając od podawania paliwa, przez jego spalanie, aż po wygaszanie pieca. Do tego dochodzą rozwiązania mechaniczne i specjalna konstrukcja współczesnych kotłów na pellet, które produkowane są z wysokiej jakości materiałów żaroodpornych i kwasoodpornych. Istotne znaczenie ma tu zastosowanie zabezpieczenia STB, które zapobiega przegrzaniu się urządzenia. Oprócz tego niektóre kotły, np. modele Forest Natura z oferty firmy Budmet Nocoń, posiadają specjalnie zaprojektowane podajniki transportujące i dozujące pellet, które skutecznie oddzielają część z rusztem i palnikiem od zasobnika na paliwo. Dzięki temu wyeliminowane zostaje ryzyko cofnięcia się płomienia, co stanowiłoby poważne zagrożenie pożarowe. Jak zatem się okazuje, nowoczesne kotły pelletowe to nie tylko efektywne spalanie i redukcja spalin, ale to również maksymalna wygoda oraz bezpieczeństwie użytkowania.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *