24 lis

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o wymiennikach ciepła

Wymiennik ciepła to – jak sama nazwa wskazuje – sprzęt umożliwiający wymianę ciepła między dwoma substancjami płynnymi. Występuje w branżach związanych z przemysłem, ale z powodzeniem można używać go także na co dzień.

Wymienniki ciepła – rodzaje

Jeśli chodzi o typy tego urządzenia, najczęściej można spotkać:

  • rurowe wymienniki ciepła (właściwie: płaszczowo-rurowe) – najczęściej stosowany rodzaj wymiennika ciepła w przemyśle. Wymiana ciepła zachodzi na powierzchni rurek, na wskroś której odbywa się jeszcze przepływ ciepła płynów wewnątrzrurowych i zewnątrzrurowych.
  • płytowe wymienniki ciepła – w tym przypadku wymiana ciepła ma miejsce na powierzchni stworzonej z karbowanych płyt stalowych. Płyty te są zespojone za pomocą twardego lutowania próżniowego (tzw. wymienniki ciepła płytowe lutowane) lub skręcone przy wykorzystaniu uszczelek (tzw. wymienniki ciepła płytowe skręcane).
  • pojemnościowe wymienniki ciepła – ten rodzaj wymienników ciepła powstaje ze stali węglowej konstrukcyjnej. Ich zadaniem jest ogrzewanie wody do celów socjalnych i przemysłowych, a także bycie zasobnikiem ciepłej wody użytkowej.

Wymienniki ciepła – zalety

Dlaczego warto stosować wymienniki ciepła?

  • umożliwiają powstanie sporych współczynników przewodzenia ciepła,
  • są tanie w zakupie i w utrzymaniu,
  • sam proces wymiany ciepła jest prosty i nieskomplikowany – podobnie jak proces wytrącania się osadu na powierzchni wymiany ciepła,
  • wymiana powietrza zachodzi bez względu na porę roku,
  • wymienniki ciepła dbają o środowisko naturalne – są więc rozwiązaniem ekologicznym.

Wymienniki ciepła – zastosowanie

Wymienniki ciepła mogą poszczycić się zwiększającym zastosowaniem w różnorodnych sektorach przemysłu. Ich funkcją jest ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń takich jak klimatyzatory, elektrownie czy fabryki. Można więc wywnioskować, że najczęściej spotyka się je w przemyśle petrochemicznym i naftowym. Oprócz tego wymienniki ciepła stanowią element budowy rur. Ponadto wymienniki ciepła używane są coraz częściej prywatnie, w gospodarstwach domowych.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *