12 wrz

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o filtrach przemysłowych

Filtry to urządzenia, których mają na celu przeprowadzenie procesu zwanego filtracją. Stanowią więc bardzo ważne urządzenia na tle całej armatury przemysłowej.

Na rynku do wyboru jest wiele rodzajów urządzeń, jakimi są filtry do wody przemysłowej, które zróżnicowane są przede wszystkim pod względem przeznaczenia. Poniżej charakterystyka najważniejszych z nich.

Filtry automatyczne samoczyszczące

Filtry te zawdzięczają swoją nazwę mechanizmom służącym do samooczyszczania wkładu filtracyjnego bez potrzeby otwierania filtra. Ponadto cechują się tym, że oczyszczanie się filtra odbywa się automatycznie, bez ingerencji człowieka. Można wyróżnić filtry ze sterowaniem różnicą ciśnień i za pomocą sterownika programowalnego PLC za sprawą komunikatów o faktycznym stanie pracy filtra pojawiających się na ekranie. Warto podkreślić, że filtry automatyczne samoczyszczące nie wymagają dużej obsługi.

Filtry z płukaniem manualnym samoczyszczące (samopłuczące)

Filtry te zawdzięczają swoją nazwę mechanizmom służącym do samooczyszczania wkładu filtracyjnego bądź opcji usuwania zanieczyszczeń z wkładów na zasadzie grawitacyjnego spłukiwania albo płukania wstecznego – w zależności od konkretnego modelu. W przeciwieństwie do poprzednich filtrów, do procesu oczyszczania niezbędna będzie ingerencja człowieka. Dużą zaletą tych filtrów jest relatywnie niska cena, jednak idzie ona w parze z wymogiem obsługi przez pracownika – a więc trzeba go w tym celu zatrudnić. Ponadto należy zwracać uwagę podczas jego czyszczenia – istotna jest systematyczna kontrola spadku ciśnienia na filtrze oraz prawidłowy czas oczyszczania.

Filtry koszowe

Filtry koszowe, inaczej zwane filtrami wstępnymi, służą do przeprowadzania filtracji wstępnej i zgrubnej oraz do niwelowania większych zanieczyszczeń. Często są więc pierwszym ogniwem w całym procesie filtracji, ułatwiając pracę precyzyjniejszym modelom. Czemu noszą taką nazwę? Ponieważ wewnątrz ich obudowy znajduje się wielorazowego użytku kosz filtracyjny z blachy perforowanej lub siatki ze stali kwasoodpornej AISI304.

Filtry na wkłady wymienne

Filtry na wkłady wymienne, inaczej zwane obudowami filtracyjnymi, mają za zadanie filtrować wodę i inne ciecze w taki sposób, że by w przypadku zabrudzenia się elementu filtracyjnego otworzyć filtr, a potem wymienić lub tylko wyczyścić (jeśli to możliwe) wkład. Następnie już swobodnie można dalej go używać. Filtry te, w przeciwieństwie do wyżej wymienionych, nie posiadają opcji samooczyszczania.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *