2 kwi

Uszkodzenia dachów z blachy

Utrzymanie w dobrym stanie pokrycia dachowego z blachy jest proste. Wystarczy stosować się do kilku najważniejszych informacji, aby przez długie lata cieszyć się wysoką jakością i brakiem jakichkolwiek problemów. Najważniejsze, aby pamiętać o odpowiedniej konserwacji a kłopoty rozwiązywać szybko za pomocą odpowiednich i przystosowanych produktów. Niestety czasami zapominamy o obserwacji naszego pokrycia i musimy zmierzyć się wieloma trudnościami. Jakie z nich najczęściej spotykają dach z blachy? Zapraszamy do lektury.

Jakość dachu

Kluczowym czynnikiem, który wpływa na uszkodzenia lub ich brak jest jakość blachy znajdującej się na naszym pokryciu. Ze względu na fakt, że dach jest nieustannie narażony na działanie czynników atmosferycznych takich jak skrajnie niskie i wysokie temperatury, słońce, deszcz i śnieg, trudne warunki jest w stanie przetrwać pokrycie wykonane z naprawdę wysokiej jakościowo blachy.

Na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych najczęściej narażone są pokrycia ze stalowej blachy powlekanej płaskiej i profilowanej. Pierwsze odkształcenia mogą pojawić się już pod wpływem różnicy temperatur. Ich efektem są drobne pęknięcia, które z czasem pokrywają się korozją. Jeżeli posiadamy dach z lepszej jakości blachy, pokryty powłoką ochronną, proces może postępować stopniowo, dając nam czas na interwencję. Niestety w przypadku tańszych pokryć, sytuacja wygląda zdecydowanie gorzej.

Przyczyny niszczenia się blachy

O wysokiej jakości pokrycia dachowe wykonane z blachy, nie musimy się martwić przez okres nawet 20 lat. Czynnikiem decydującym o trwałości produktu i odporności na działanie szkodliwych czynników pogodowych jest grubość blachy. Najlepszym wyborem są powłoki cynkowe o grubości minimum 20 mikronów z każdej strony. Zastosowanie takiego materiału zapewnia również optymalną ochronę przed korozją.

Kolejnym negatywnym efektem niszczenia pokrycia, jakim jest dach z blachy, jest kredowanie, czyli zmiana koloru będąca wynikiem działania promieniowania UV. Szybkość tego procesu tak jak w poprzednich przypadkach również zależy od rodzaju powłoki ochronnej. Eksperci podają, że najlepiej pod tym kątem sprawdza się powłoka poliuretanowa.

Kolejną przyczyną niszczenia blachy są uszkodzenia mechaniczne. Wystarczy, że podczas montażu pokrycia, fachowcy do docinania blachy wykorzystają szlifierkę kątową lub na materiale pojawią się opiłki. Niewskazane jest również chodzenie po dachu w butach z twardą podeszwą, prowadzące do odkształcenia blachy. Dodatkowo niezależne od nas czynniki takie jak gałąź drzewa, ptactwo czy kuny mogące porysować cienką powłokę.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *