28 lis

Twardy czy miękki – jaki materac jest lepszy dla dziecka?

Osoby dorosłe zwykle mają konkretne upodobania dotyczące optymalnej twardości materaca. Wystarczy na chwilę położyć się lub usiąść na łóżku, by stwierdzić, czy dany model zapewni nam wygodny sen. Podczas wyboru materaca dla dziecka sprawy się nieco komplikują. Choć sam maluch najchętniej położy się na jak najmiększym posłaniu, niekoniecznie będzie to dla niego najzdrowsze rozwiązanie.

Łóżeczko to najbardziej osobista przestrzeń w pokoju malca i niejednokrotnie najważniejszy dla niego mebel. Kto z nas w dzieciństwie nie marzył np. o łóżku wodnym czy łożu z baldachimem na wzór tych z komnat baśniowych księżniczek? Spełnianie dziecięcych fantazji często jest w zasięgu możliwości rodziców, jednak nie wszystkim zachciankom warto ulegać. Kupując bajkowe łóżko dla dziecka, trzeba zachować rozsądek i pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie i zdrowiu pociechy. Jedną z podstawowych kwestii jest zakup materaca o odpowiedniej twardości.

Właściwa twardość materaca dla dziecka

Materac w łóżeczku dziecięcym nie powinien być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Złotym środkiem jest więc materac o średniej twardości, na którym maluch nie będzie czuł się tak, jakby leżał na desce, ani bezwiednie się zapadał. W pierwszym przypadku dziecku byłoby po prostu niewygodnie, z kolei sen na zbyt miękkim posłaniu to najprostsza droga do rozwoju wad kręgosłupa. Dobry materac jest elastyczny, a więc dopasowuje się do kształtu ciała malucha, ale jednocześnie nie powstają na nim trwałe odkształcenia w miejscach największego nacisku.

Szukamy dobrego materaca dla malucha

„Na rynku dostępnych jest mnóstwo materacy wykonywanych z różnych materiałów. Najpopularniejszym wyborem są materace piankowe, co wynika głównie z ich niskich cen. Kupując zwykły model piankowy, trzeba mieć się na baczności, gdyż nie wszystkie prezentują dobrą jakość. Warto też regularnie kontrolować stan takiego materaca i w razie powstania na nim wyraźnych wgłębień, grudek czy innych odkształceń szybko wymienić go na nowy” – podpowiada nasz rozmówca z portalu Zasypianko.pl.

Za najlepsze dla dzieci uznaje się te materace, w których oprócz warstwy piankowej znajdują się wypełnienia z materiałów naturalnych. Ciekawą propozycją są materace z łuską gryczaną, która doskonale dopasowuje się do kształtu ciała malucha pod jego naciskiem. Bardzo dobrze sprawdzają się też materace z matami kokosowymi, które nie tylko zapewniają właściwe podparcie ciału, ale też posiadają właściwości antybakteryjne i zapewniają skuteczną wentylację posłania. Niektóre modele warstwowe łączą w sobie właściwości obu tych naturalnych i zdrowych materiałów.

Dobre łóżeczko dziecięce z wygodnym materacem to najlepsza gwarancja zdrowego, spokojnego snu dziecka, a zarazem przespanych nocy dla rodziców. Jednocześnie zakup wysokiej jakości, bezpiecznych mebli sypialnianych nie musi być dużym wydatkiem. Szukając takich elementów wyposażenia, warto rozglądać się za propozycjami doświadczonych polskich producentów.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *