16 gru

Taśmy izolacyjne wysokotemperaturowe – rodzaje, zastosowanie

Wysokotemperaturowe taśmy izolacyjne to materiały, których maksymalna temperatura pracy ciągłej może przekraczać nawet 1000 st. C. Taśmy produkowane z różnych materiałów stosowane są przede wszystkim jako izolacje cieplne maszyn, urządzeń, instalacji, w których zależy nam na ograniczeniu przepływu ciepła, ale też do izolowania wkładów kominkowych, czy kotłów. W naszym artykule przyjrzymy się kilku rodzajom wysokotemperaturowych taśm izolacyjnych produkowanych przez polskiego producenta.

Wysokotemperaturowe taśmy z włókien ceramicznych i biorozpuszczalnych

Pierwszy rodzaj taśm wysokotemperaturowych produkowanych w Polsce przez firmę Europolit z Wałbrzycha to taśmy ceramiczne. Taśma ceramiczna TCW jest tkana z wysokiej jakości przędzy ceramicznej. W zależności od pożądanej grubości (zakres wymiarowy to 2-10 mm) do jej wykonania używa się jednowarstwowego lub wielowarstwowego splotu płóciennego. Takie same sploty wykorzystywane są do produkcji zbrojonej taśmy ceramicznej TCZ, która zbrojona jest drucikiem inconelowym, czyli drucikiem ze stopu niklowo-chromowego z domieszką innych metali. Obie taśmy mogą być wyposażone dodatkowo w warstwę samoprzylepną. Jak wskazuje producent, taśmy zawierają około 18% włókien organicznych, których wypalenie się nie powoduje strat dla najważniejszych parametrów. Podobne rozwiązanie to taśmy izolacyjne BIO-TEX (bez zbrojenia lub ze zbrojeniem, z warstwą samoprzylepną lub bez z taką samą zawartością włókien organicznych), czyli taśmy z biorozpuszczalnych włókien ogniotrwałych. Warto przy tym zaznaczyć, że materiał wykorzystywany do produkcji taśmy typu BIO-TEX nie podlega restrykcjom higienicznym w UE w przeciwieństwie do włókien ceramicznych.

Taśmy szklane, krzemowe, bazaltowe i aramidowe

Omówione powyżej taśmy izolacyjne wysokotemperaturowe stosowane są przede wszystkim jako izolacje różnego rodzaju maszyn, urządzeń i instalacji. Stosowane są na przykład do osłony kabli oraz węży, jako ekrany cieplne, czy izolacje w procesie wygrzewania konstrukcji spawanych. Podobne zastosowanie mają taśmy szklane, czyli taśmy z wysokiej jakości teksturowanej przędzy szklanej, które również dostępne są w wersji bez zbrojenia lub ze zbrojeniem drucikami inconelowymi. Kolejny rodzaj wysokotemperaturowych taśm izolacyjnych to taśmy krzemowe, dokładniej taśmy z SiO2, czyli ditlenku krzemu, krzemionki. Taśmy krzemowe polecane są na przykład do uszczelniania wkładów kominowych, kotłów, czy suszarek, a także do izolowania różnego rodzaju gorących elementów w przemysłowych instalacjach – podobne zastosowanie mają taśmy bazaltowe. Na koniec warto wspomnieć dodatkowo o taśmach aramidowych. Taśmy aramidowe również wykorzystywane są do wykonywania izolacji termicznych, a dodatkowo jako taśmy przenośnikowe, które wykorzystywane są na przykład w taśmociągach w górnictwie i energetyce.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *