30 lip

Siłowniki w bramach przesuwnych

Bramy przesuwne są typem bram najczęściej użytkowanych na polskich posesjach. Wyróżnia się wśród nich bramy jeżdżące po szynie, która zamontowana jest w fundamencie podjazdu, a także bramy podwieszane, czyli bramy samonośne. Bardziej popularny jest drugi typ, czyli bramy samonośne. Nie domagają się bowiem wielu prac konserwacyjnych. Poza tym, szyna samonośna nie jest narażona na działanie czynników zewnętrznych. Nie trzeba jej więc czyścić ze śniegu albo z liści. Trzeba mieć jedynie wiedzę o tym, że bramy takie potrzebują większej powierzchni na otwarcie. Zastosowana w nich przeciwwaga może zwiększyć szerokość skrzydła od 30 do 35%.

Co trzeba wiedzieć o bramach przesuwnych?

Szyna jezdna znajduje się w dolnym elemencie skrzydła. Przymocowane jest ono poza światłem wjazdu. Podporą dla bramy są specjalne kółka. Dobierając napęd do bramy przesuwnej trzeba wiedzieć, że siłowniki otwierające bramę przesuwną domagają się wykonania betonowego fundamentu. W fundamencie musi znajdować się płyta montażowa, w jakiej powinien być wbudowany siłownik. Każdy producent w instrukcji obsługi umieszcza informacje o umiejscowieniu fundamentu oraz o sposobie osadzenia płyty montażowej. To pozwala wyznaczyć odległość od osi śrub mocujących siłownik na fundamencie do płaszczyzny bramy. Poza tym, można bezproblemowo wskazać wysokość zamocowania maglownicy od podstawy płyty montażowej.

Jeszcze przed montażem należy wykonać wykop pod fundament o głębokości wynoszącej około 100 centymetrów i później zasypać go od 5 do 7 centymetrów warstwą żwiru. Wykop musi być przedłużony w miejscu, w którym wyprowadzi się specjalne rurki osłonowe przewodów elektrycznych do siłownika. Warto przeciągnąć je przez fundament i zalać betonem. Można do tego dopasować specjalny typ betonu:  B 15 lub B 20. Później trzeba czekać do wyschnięcia betonu. Później należy zamontować siłowniki. Trzeba najpierw wybrać napęd do bramy przesuwnej, żeby montaż był bezawaryjny. Montaż siłownika opiera się na regulacji jego położenia w ułożeniu pionowym i poziomym. Regulacja nie powinna wynosić więcej niż kilka milimetrów. Siłownik należy dokręcić do śrub umieszczonych na głównej płycie. Trzeba też zamontować maglownicę do konstrukcji bramy. Listwę zębatą należy oprzeć na kole zębatym siłownika, wypoziomować ją oraz umieścić na konstrukcji bramy, po obu stronach. Na podobnej zasadzie należy zamontować listwę na kolejnych odcinkach bramy. Później należy usunąć pozostały luz, ustawiając śruby regulacyjne. Montując napędy do bram przesuwnych trzeba pamiętać, by napędu nie montować na kole zębatym. Mogłoby to uszkodzić mechanizm działania bramy, a to jest niebezpieczne dla domowników. Dlatego siłowniki muszą działać poprawnie.

Co należy zrobić po montażu?

Po pracach montażowych należy zaopatrzyć się w akcesoria, dzięki jakim korzystanie z bramy będzie prostsze i komfortowe. Jest to oczywiście pilot do bramy, dopasowany do odpowiedniej częstotliwości. Wiele osób kupuje też fotokomórki, odpowiadające za bezpieczne użytkowanie bramy przesuwnej. Pojawia się coraz więcej nowoczesnych akcesoriów, dlatego każdy może wybrać to, co interesuje go najbardziej. Bramy automatyczne doceni się zwłaszcza jesienią i zimą, a także podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jeśli brama jest dopasowana i odpowiednio zainstalowana to  przez wiele lat będzie działała bez zastrzeżeń.

W związku z tym, już podczas prac montażowych używać należy siłowników optymalnie dopasowanych do różnych rozmiarów, ciężaru, częstotliwości oraz szybkości otwierania bram przesuwnych. Dotyczy to zarówno bram przesuwnych umieszczanych na posesjach prywatnych, jak i w spółdzielniach mieszkaniowych. Nie ulega wątpliwości, że w automatyce bram przesuwnych najważniejsza jest ich wysoka użyteczność. Obciążenia w takich bramach wynoszą zwykle od 250 kilogramów aż po 1000 kilogramów. Tego typu napędy idealnie sprawdzają się podczas intensywnej pracy. Można je sprawnie zamontować i zaprogramować. W celu zwiększenia bezpieczeństwa należy zamontować elektromechaniczne siłowniki. Pod ich obudową umieszczona jest wbudowana centrala sterująca, wraz ze zintegrowanym radioodbiornikiem. Takie siłowniki cechuje: trwałość, niezawodność, łatwy montaż oraz komfortowe wysprzęglenie. Są to też siłowniki estetyczne. Dobierając napęd do bramy przesuwnej należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na siłowniki. W bramach przesuwnych można wybrać standardową opcję taką jak „otwarcie – zamknięcie”, jak i zdecydować się na opcję „otwarcie – zatrzymanie – zamknięcie”. Poza tym, można też wybrać częściowe otwarcie dla wpuszczenia pieszego.

Dodatkowo, za płynne działanie bramy odpowiada enkoder umieszczony w siłowniku. Może on przerwać pracę siłownika, jeśli wykryje przeszkody na swojej drodze. Każdy system automatyki bramy przesuwnej można poszerzyć o dodatkowe akcesoria, dla jeszcze większej wygody i wydajności. Im bardziej zaufany producent – tym większe korzyści z codziennego korzystania z bramy automatycznej.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *