14 lis

Ściany z betonu komórkowego – cechy, wady i zalety

Beton jest niewątpliwie jednym z najbardziej popularnych materiałów stosowanych budownictwie. Jego porowata budowa sprawia, że jest to materiał lekki, oraz posiada odpowiednie cechy izolujące a przy tym nie jest podatny na mróz, ogień i korozję.

Beton komórkowy został stworzony w 1918 roku w Szwecji. Stamtąd trafił do Europy, a w Polsce znalazł się po II wojnie światowej. Beton tworzony jest z kruszywa, spoiwa, wody oraz cementu, wapnia i piasku. Produkuje się go w formie bloków o grubości 12 centymetrów. Specjalnie skonstruowane bloczki wyposażone są we wpusty i wypusty pozwalające łączyć je w murze.  Z betonu tworzy się nadproża, duże płyty oraz elementy ścian i stropów. Na krajowym rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów betonu.

Jakie cechy posiada beton?

Beton jest gęsty, izoluje ciepło a do tego jest wytrzymały na ściskanie oraz napieranie. Może on być używany do izolowania, wypełniania i ocieplania. Odporność ogniowa trwa aż do czterech godzin.

Minusem bloczków betonowych jest fakt, że nie jest odporny na zawilgocenia. Jeśli zamarza i odmarza to szybciej pojawiają się na nim pęknięcia, w związku z tym nie stosuje się go do tworzenia ścian piwnicznych.

Z bloczków głównie tworzy się ściany zewnętrzne – cienkie i grube, zarówno jedno jak i wielowarstwowe. Są one dosyć proste w układaniu, można jest swobodnie przycinać wykorzystując piłę do betonu.

Wykorzystując beton komórkowy na budowie, aby dodatkowo aby poprawić izolację budynku stosowany wraz z nim jest styropian bądź wełna mineralna.

Układanie bloczków betonowych

Bloczki z betonu komórkowego kładzie się na zaprawach klejowych lub ciepłochronnych. Najpierw jednak bloczek się wygładza. Zaprawę kładzie się na grubość dwóch lub trzech milimetrów.

Jest to materiał wysoce uniwersalny, który znajduje częste zastosowanie w budownictwie mieszkaniowych jedno i wielorodzinnym.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *