23 paź

Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest ciekawą alternatywą dla szamba – pozwala nie tylko odzyskać wodę o dużym stopniu czystości, ale także zaoszczędzić. Choć jej montaż wymaga odpowiednich warunków gruntowych, a koszt montażu jest większy, inwestycja zwraca się po kilku latach. A dzięki temu, że jest niemal bezobsługowa, możemy zaoszczędzić czas i pieniądze.

Przydomowe oczyszczalnie lub szamba niezbędne są wszędzie tam, gdzie zabudowa jest dość rozproszona i nie ma możliwości podłączenia jej do zbiorczej kanalizacji. Jeśli tylko warunki działki na to pozwolą warto zamiast szamba zainstalować przydomową oczyszczalnię ścieków – przyjrzymy się jakie rodzaje oczyszczalni możemy wybrać.

Oczyszczalnia biologiczna

Każda oczyszczalnia składa się z kilku komór. W przypadku oczyszczalni biologicznej ścieki wpadają w pierwszej kolejności do komory denitryfikacji, w której następuje oddzielenie tłuszczy oraz innych części stałych zawartych w ściekach. Ścieki są również wstępnie oczyszczane w warunkach beztlenowych. Osady powstające z produktów stałych osiadają na dnie.

Następnie ścieki trafiają do drugiej komory, w której za pomocą mechanicznego napowietrzania wytwarza się szczepy bakterii tlenowych. Powstała w wyniku oczyszczania woda może być odprowadzona do gruntu lub cieków wodnych, a także magazynowana i przydatna na przykład do podlewania ogrodu czy napełniania oczek wodnych.

Oczyszczalnia biologiczna wymaga jedynie uzupełnienia preparatu bakteryjnego (raz na dwa tygodnie), a co dziewięć miesięcy należy usunąć powstający osad. Nie wymaga specjalnych warunków gruntowych oraz zajmuje mało miejsca – może być więc montowana na niewielkich działkach i trudnych warunkach gruntowych.

Oczyszczalnia biologiczno-chemiczna

Oczyszczalnia biologiczno-chemiczna, podobnie jak oczyszczalnia biologiczna jest równie ekologiczna oraz bezpieczna dla środowiska. Tego typu oczyszczalnie mają za zadanie neutralizację fosforanów, aby ich poziom zgody był z normą unijną. Możemy je znaleźć w ofercie firmy EKO-BIO oczyszczalnie, producenta szamb i ekologicznych oczyszczalni ścieków.

Zasada działania oczyszczani biologiczno-chemicznej jest identyczna jak w przypadku oczyszczalni biologicznej. Ścieki są oczyszczane za pomocą procesów beztlenowych oraz szczepów bakterii tlenowych, a następnie powstała w procesie woda jest odprowadzana.

Różnica polega na zastosowaniu siarczanów żelaza, które oczyszczają ścieki z zawartych w nim fosforanów. Dzięki zastosowaniu substancji chemicznej, zwanej PIX-112 ze ścieków zostaje usunięte 95% fosforanów. Usuwa się je raz na dziewięć miesięcy razem z osadem biologicznym, dlatego oczyszczalnia biologiczno-chemiczna nie wymaga większych nakładów pracy.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *