1 sie

Rodzaje okładzin ściennych z płyt karton gips

Wykorzystanie płyt g-k do tworzenia okładzin ściennych to jedno z podstawowych zastosowań tego materiału budowlanego. W tym artykule opiszę krótko różnice w montażu oraz właściwościach podstawowych rodzajów okładzin.

Okładzina montowana na klej gipsowy

Płyty gipsowo-kartonowe w systemie okładzin ściennych kotwionych montowane są za pomocą kleju  gipsowego. Ten typ można wykorzystać na ścianach wewnętrznych wykonanych z betonu, gazobetonu, cegły, bloczków gipsowych, a także na tynkach mineralnych.  Placki kleju powinny być rozmieszczone równomiernie na podłożu, które wcześniej należy zagruntować. W miejscach bardziej podatnych na uszkodzenia np. okolice okien i drzwi płyty należy przyklejać na całej powierzchni. Ten rodzaj montażu jest bardzo łatwy i szybki, a sama konstrukcja nie zajmuje dużo miejsca. Nie ma jednak w tym przypadku możliwości zastosowania warstwy izolacji.

Okładzina kotwiona na profilach stalowych

Kolejnym podstawowym rodzajem okładzin jest montaż płyt na profilach stalowych. Do ścian w pierwszej kolejności przykręca się konstrukcję z profili o odpowiednim rozstawie, a następnie za pomocą wkrętów mocuje się do niej płyty. Taki sposób montażu umożliwia zastosowanie warstwy wełny mineralnej pomiędzy powierzchnią ściany, a płytą, która stanowi izolację termiczną oraz akustyczną. Aby dodatkowo poprawić te parametry można zastosować specjalne przewiązki wibroakustyczne lub płyty akustyczne. W takim systemie można wykonać także okładziny zapobiegające przenikaniu promieniowania rentgenowskiego.

Okładzina wolnostojąca

Okładziny wolnostojące są przytwierdzone górą i dołem do profili obwodowych. Konstrukcja z profili stalowych nie jest kotwiona, przez co ma ograniczoną wytrzymałość i ze względów bezpieczeństwa ich maksymalna wysokość jest ściśle określona dla danego rodzaju profili. Aby dowiedzieć się więcej o paramentach technicznych warto wejść na stronę producenta systemów do suchej zabudowy: https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/kategorie-produktowe-i-systemowe/okladziny-scienne-z-plyt-gipsowo-kartonowych

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *