18 sty

Rodzaje i zastosowanie taśm kominowych

Taśmy dachowe, inaczej taśmy dekarskie, dzielą się na wiele rodzajów. Ich najważniejszym zadaniem jest zapewnienie szczelności konstrukcji na łączeniu poszczególnych elementów. Do uszczelniania otworów między kominem a dachem służy taśma kominowa. Co trzeba wiedzieć o tym akcesorium? Jakie rodzaje taśm kominowych są dostępne i czym się od siebie różnią?

Zastosowania taśmy kominowej

Jak wspomniano, taśma kominowa to jedno z licznych akcesoriów dachowych. Jest ona mocowana na styku komina oraz elementów konstrukcji dachu po co, aby przykryć szczeliny i nie dopuścić do przeciekania, czyli zapewnić szczelność.

Właściwy dobór taśmy jest bardzo istotny. Choć skutki niewłaściwego jej wyboru lub montażu nie będą może widoczne w pierwszych latach użytkowania budynku, z czasem mogą pojawić się kosztowne i trudne w naprawie usterki. Dlatego zdecydowanie lepiej jest zainwestować w dobrej jakości taśmę kominową, najlepiej pochodzącą od tego samego producenta, co inne elementy dachu.

Taśmy kominowe mocuje się tam, gdzie komin przechodzi przez połać dachową albo łączy się ze ścianą. Są to newralgiczne punkty konstrukcji. Taśma jest narażona z jednej strony na działanie czynników atmosferycznych i promieniowania ultrafioletowego, z drugiej na ciepło oddawane przez komin. Tymczasem nawet mikroskopijna nieszczelność może po pewnym czasie naruszyć dach i narazić nas na koszty.

Budowa i rodzaje taśm kominowych

Aby taśma kominowa spełniała swoje niełatwe zadanie, musi być wykonana z odpowiednich materiałów i właściwie uformowana. Co to oznacza? Możemy się przekonać na przykładzie oferty firmy Dachlux.

Jednym z dostępnych produktów jest taśma kominowa Avaline EuroTec Classic AL. To plisowana taśma aluminiowa z poliestrową lakierowaną powłoką z klejem butylowym na jednej ze stron. Taśma ma zaledwie 0,14 mm grubości, 5000 mm długości i 300 mm szerokości. Jest odporna na promieniowanie UV oraz wodę i mróz.

Ciekawym rozwiązaniem jest taśma kominowa Avaline EuroTec Fortis AL. Ma ona te same parametry, co wyżej wymieniona, jednak różni się specjalnym wzorem 3D, który pozwala dowolnie formować taśmę. Z kolei wariant Bonum AL jest profilowany wzdłużnie i poprzecznie.

Inną odmianą taśmy aluminiowej jest Avaline Flex Standard. Jest to taśma kominowa aluminiowa, w której klej butylowy jest pokryty papierem silikonowym. Ten rodzaj taśmy jest dostępny z wzorem 3D.

Oprócz taśm aluminiowych dostępne są także ołowiane, np. Avaline Eurotec PB3 o grubości 0,3 mm. Warianty ołowiane także mogą mieć wzór 3D albo płaską powierzchnię.

Ta lista nie wyczerpuje wszystkich rodzajów taśm kominowych. Dostępne warianty można zobaczyć w ofercie firmy Dachlux.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *