12 wrz

Regeneracja zaworów zwrotnych bez tajemnic

Zawór zwrotny (zamykający) należy do jednego z najważniejszych elementów wtryskarki. Jego zadaniem jest zablokowanie przepływu zwrotnego tworzywa w fazie wtrysku. Budowa standardowego zaworu zwrotnego wtryskarki opiera się na połączeniu tulei uszczelniającej (pierścienia zwrotnego) z pierścieniem dociskowym. Przy wzroście ciśnienia tworzywa przed czołem ślimaka tuleja naciska na pierścień dociskowy, co powoduje zamknięcie drogi dla cofającego się materiału.

Zawór zwrotny wtryskarki i jego znaczenie

Jak wyjaśniliśmy już na wstępie, zadaniem zaworu zwrotnego we wtryskarce jest odcięcie przepływu strumienia uplastycznionego tworzywa w jednym kierunku (przepływ zwrotny), przy zachowaniu swobodnego przepływu w kierunku przeciwnym (do matrycy). Gniazdowa konstrukcja tego typu zaworów pozwala na odcinanie przepływu bez powstawania przecieków.

Podczas pracy wtryskarki końcówka ślimaka obraca się z tą samą prędkością co ślimak. Natomiast tuleja zamykająca obraca się z małą prędkością obwodową bądź wcale. Ruch względny między ślimakiem, tuleją, a pierścieniem zaworu prowadzi do zwiększonego zużycia tych elementów, zwłaszcza w przypadku ślimaków o dużych średnicach. Praca wtryskarki ze zużytym zaworem zwrotnym przekłada się negatywnie na stabilność procesu i generuje powstawanie braków, a w konsekwencji powoduje zwiększenie kosztów produkcji.

Regeneracja zaworów zwrotnych

Zawory zwrotne, podobnie jak pozostałe elementy układów plastyfikujących, można poddawać regeneracji, przy czym należy pamiętać, że tuleje zawsze muszą być wymieniane na nowe części. Zużyte elementy końcówki regeneruje się w procesie napawania.

Przedsiębiorstwo ELS Poland sp. z o.o. zajmuje się regeneracją zaworów do każdego rodzaju wtryskarek z wykorzystaniem technologii napawania plazmowego proszkami ceramicznymi i metalicznymi. Wykorzystywana do regeneracji nowoczesna metoda napawania plazmowego daje znacznie trwalsze rezultaty od standardowo wykorzystywanych technologii, zwiększa też odporność regenerowanych elementów na korozję i oddziaływanie czynników chemicznych. Stalowe tuleje zaworów zwrotnych układu wtryskowego są z kolei utwardzane do wartości ok. 64o HRC.

Połączenie innowacyjnej technologii napawania plazmowego z materiałami o bardzo wysokiej wytrzymałości i dużym doświadczeniem fachowców zajmujących się regeneracją układów uplastyczniających jest najlepszą gwarancją wysokiej jakości gotowych elementów. Praca wtryskarki ze zregenerowanym ślimakiem i zaworem zwrotnym zapewnia wysoką stabilność procesów i niezawodność wtryskarki przez długi czas.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *