30 wrz

Po czym poznać jakość mebla?

Poszukiwania idealnych mebli zazwyczaj skupiają się wokół ich rozmiaru i walorów estetycznych. Często jednak zapominamy o ważnym aspekcie, jakim jest jakość wyrobu. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z produktami z drewna, czy z tworzyw sztucznych, warto zweryfikować sposób łączenia elementów, staranność wykończenia oraz modele zawiasów czy uchwytów.

Obecnie dużym uznaniem inwestorów cieszą się meble drewniane. To rzeczywiście dobry wybór, jeżeli zależy Ci na satysfakcjonującym i długotrwałym użytkowaniu. Jednak, kupując tego rodzaju wyposażenie wnętrz, trzeba zwrócić szczególną uwagę na gatunek drewna oraz pozostałe komponenty, z których powstały meble.

Meble z drewna

Warto zawsze uważanie weryfikować, z jakiego materiału powstały meble. Nawet osoby nieznające zbyt dokładnie tematu mogą rozpoznać te, które powstały z płyt wiórowych, rattanu czy tworzyw sztucznych. Ich cena, jak również jakość wykonania zazwyczaj jest niższa w porównaniu z produktami z prawdziwego drewna. Samo oznaczenie mebli jako drewnianych nie daje jeszcze pewności, że produkt jest wysokogatunkowy. Drewno lite jest bardziej solidne i wytrzymałe niż drewno klejone. Mniej łączeń daje również wysoce estetyczny efekt końcowy, pozbawiony szczelin.

W zależności od tego, jak solidne mają być meble oraz jaka ma być ich kolorystyka, kupujący mogą zdecydować się na produkty wykonane z różnych gatunków drewna liściastego, iglastego lub tropikalnego. Popularnością cieszą się zwłaszcza:

  • dąb,
  • brzoza,
  • klon,
  • sosna,
  • jodła.

Wybierając meble z konkretnego materiału, dobrze zwrócić uwagę na rekomendowany przez dobrego producenta, takiego jak Meble KD, sposób pielęgnacji. Czasem potrzebne są dodatkowe zabiegi, w tym woskowanie, które utrzymają wysoką funkcjonalność i estetykę produktu.

Nie tylko materiał ma wpływ na jakość mebli

Rodzaj drewna, z jakiego powstały meble, ma wpływ na estetykę wnętrza. Zależy od niego też trwałość produktu oraz jego wygląd nawet po latach eksploatacji. W tym czasie liczą się również inne detale, w tym uchwyty, połączenia konstrukcyjne, zawiasy czy prowadnice. Niezbędne okażą się blokady zabezpieczające przed wypadaniem oraz obrzeża (najlepiej wykonane z ABS lub PVC). Metalowe elementy zazwyczaj są trwalsze od ich plastikowych odpowiedników. Choć są nieco cięższe, w dłuższej perspektywie wytrzymują wyższe obciążenia i częste otwieranie oraz zamykanie szafek czy szuflad.

Sprawdź też, jak stateczne są meble, czy mają solidną podporę i stabilne nóżki.
W przypadku produktów lakierowanych ważne będą szlify wykańczające, które pozbawiają powierzchnię grudek czy wybrzuszeń, pozostawiając ją idealnie gładką.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *