24 paź

Odbiór mieszkania krok po kroku

Każdy, kto kupił mieszkanie od dewelopera, czeka na moment, w którym będzie mógł się do niego wprowadzić. Zanim to nastąpi, musimy odebrać mieszkanie, co jest ostatnim krokiem dzielącym nas od otrzymania kluczy. Do odbioru technicznego mieszkania od dewelopera warto się dobrze przygotować lub skorzystać z pomocy specjalisty. Jak wygląda taki odbiór oraz na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Kiedy następuje odbiór mieszkania?

Odbiór mieszkania to ostatni etap, po którym będziemy mogli otrzymać nasze wymarzone klucze. Jednak przed odbiorem musimy uregulować kwotę jego zakupu. Gdy budynek uzyskał pozwolenie na użytkowanie, wówczas musimy uiścić całą kwotę, jeśli jednak budynek łącznie z naszym mieszkaniem jest w trakcie budowy, cena zostanie rozłożona nam na raty.

„Odbiór mieszkania następuje po zakończeniu prac budowlanych przez dewelopera oraz po uzyskaniu prawomocnej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie budynku. Następnie zostaje ustalony dogodny termin odbioru mieszkania. W wyznaczonym dniu zostaje spisany protokół przekazania, a nabywający otrzymuje klucze do swojego mieszkania” – zauważa nasz rozmówca reprezentujący firmę Gryf Development ze Szczecina, dewelopera oferującego komfortowe mieszkania bez pośredników.

W przypadku, gdy mieszkanie posiada usterki, termin ich usunięcia przez dewelopera zostaje wpisany do protokołu. Ostatnim etapem jest umowa przeniesienia własności, która podpisywana jest w kancelarii notarialnej. Po jej podpisaniu klient staje się właścicielem nieruchomości

Odbiór mieszkania — na co zwrócić uwagę?

Jak już wspomnieliśmy, odbiór nowego mieszkania powinien być szczegółowy, dlatego warto zarezerwować sobie na niego około 2 godzin. Ważne, aby odbiór odbywał się w dzień, gdyż w świetle dziennym widać więcej i łatwiej jest dostrzec ewentualne usterki. Pamiętajmy, aby na spotkanie zabrać umowę z wszystkimi załącznikami. Znajduje się w niej zarówno plan mieszkania, jak i dokładny jego opis. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w poziomicę, miarę, kątownik czy latarkę. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy zgadza się układ, wysokość i wielkość pomieszczeń, okien i drzwi. Dobrze jest sprawdzić, czy chodzą lekko oraz, czy otwierają i zamykają się bez żadnego problemu. Następnie przy pomocy kątownika możemy sprawdzić, czy kąty są proste, a dzięki poziomicy dowiemy się, czy poziom wylewki oraz pion ścian się zgadza. Powinny być one gładkie, bez pęknięć oraz śladów napraw. To samo warto zrobić z balkonami i parapetami. Ostatnim etapem jest sprawdzenie instalacji elektrycznej, wentylacyjnej, wodnej, gazowej i grzewczej. Pamiętajmy, aby wszystkie znalezione przez nas usterki zostały zapisane w protokole odbioru.

Odbiór mieszkania w towarzystwie specjalisty

Na odbiór mieszkania od dewelopera w Szczecinie można udać się w towarzystwie osoby, która zna się na budownictwie lub kiedykolwiek odbierała nowe mieszkanie. Ważne, aby odbiór mieszkania był bardzo dokładny. Dobrym pomysłem jest pomoc profesjonalisty, np. inspektora nadzoru lub kierownika budowy. Jednak koszt takiej usługi to najczęściej kilkaset złotych, dlatego, jeżeli planujemy dokonać odbioru mieszkania sami, warto zapamiętać powyższe rady.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *