18 paź

Ocieplenie dachów skośnych – porady i wskazówki

Aby dach prawidłowo spełniał swoją funkcję, tj. nie przeciekał i nie przepuszczał na zewnątrz ciepła z domu, niezbędna okaże się jego izolacja. Zobacz, jakie materiały temu służą oraz jakimi metodami możesz ją przeprowadzić. Zapraszamy do lektury!

Dachy skośne – materiały izolacyjne

Skośne dachy z papy najlepiej ocieplać za pomocą jednego z 3 materiałów: mat z wełny mineralnej, płyt z wełny mineralnej lub styropianu.

  • Maty z wełny mineralnej są lekkie i sprężyste, sprzedawane w formie belek. Czasem zdarza się, że są zalaminowane folią paroizolacyjną. Maty z wełny mineralnej sprawdzą się podczas izolowania pokryć dachowych, w których odległość między krokwiami lub belkami jest dokładnie taka sama.
  • Płyty z wełny mineralnej sprzedawane w rolkach są zazwyczaj bardziej gęste niż maty. Dzięki temu mają większą sztywność, a co za tym idzie – są łatwiejsze w układaniu.
  • Styropian będzie idealnym rozwiązaniem w przypadku izolacji dachu układanym nad i w połaci, ponieważ nie dopuszczają do siebie wilgoci oraz nie są podatne na uszkodzenia.

Dachy skośne – metody izolacji

  1. Układanie ocieplenia między i pod krokwiami – ten sposób polega na umieszczaniu materiału termoizolacyjnego (zwykłe mat z wełny mineralnej) pomiędzy krokwie dachu tak, aby dokładnie wypełniała przestrzeń między nimi. Taki rodzaj izolacji dachu powinien być przeprowadzony razem z izolacją ścian (niejednowarstwowych). Pamiętaj o tym, by połać była regularnie wentylowana – w tym celu przyda się wąska szczelina pomiędzy wełną, a deskowaniem. Przechodząc jednak do konkretów: aby położyć warstwę maty z wełny mineralnej pod krokwiami, należy najpierw postawić ruszt ze stali jako konstrukcję dla skosów dachu. Drugą warstwę wełny umieszcza się za rusztem, a jego z kolei przytwierdza się do krokwi i drewnianych części.
  2. Układanie ocieplenia pod krokwiami – sposób idealny w przypadku materiałów o bardzo niskim współczynniku przewodzenia ciepła, np. płyty PIR lub folii termoizolacyjnych. Wówczas przytwierdza się je tylko pod krokwiami – pomiędzy już nie.
  3. Układanie ocieplenia na krokwiach – kolejna metoda związana z krokwiami przeznaczona dla takich materiałów jak płyty PIR, płyty XPS lub polistyren ekstrudowany. Ocieplenie dostawia się na krokwiach od zewnętrznej strony, dzięki czemu zabudowa poddasza nie ulega uszkodzeniu. Ta metoda najlepiej sprawdzi się przy izolacji dachów z poddaszem użytkowym.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *