14 sie

Mieszkanie z garażem – zalety rozwiązania

Lokale mieszkalne z rynku pierwotnego budowane są według nowych standardów i preferencji klientów, są przeto przestronne, wygodne i przyjazne mieszkańcom. Wśród coraz powszechniej stosowanych wygód znajdą się m.in. montaż monitoringu, windy, balkon w każdym mieszkaniu, ale też wyodrębnione własne miejsce parkingowe lub osobny garaż. Dziś przyglądamy się mieszkaniom z garażem i badamy zalety tego rozwiązania.

„Kupno miejsca parkingowego czy garażu wraz z inwestycją to dziś coraz powszechniejsza praktyka, bo zapewnia ono właścicielowi dużą dozę swobody. Mając własny garaż nie trzeba szukać miejsca do zaparkowania pojazdu, co w dobie posiadania 2-3 samochodów przez jedną rodzinę nie jest łatwe, szczególnie w centrach miast i gęsto zabudowanych dzielnicach” – wyjaśnia nam ekspert z firmy deweloperskiej EKOBUD z Brwinowa pod Warszawą. Dzięki posiadaniu własnego garażu mamy szansę parkować swój pojazd w bezpiecznych warunkach, co bezpośrednio przełoży się na jego dobry stan techniczny oraz dłuższe utrzymanie wartości samochodu. Do tego, jeśli jest to garaż podziemny, to właściciel pojazdu nie musi przemierzać trasy do pojazdu w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, może też z łatwością dostarczyć z domu lub do domu pakunki, torby, zakupy itp. A jeśli jest to garaż wolnostojący, to może również wyodrębnić część garażu i przechowywać tam rowery, sprzęt sportowy, drobiazgi i inne sprzęty, dla których nie zawsze jest miejsce w mieszkaniu.

Garaż dla rodziny bez samochodu

Często jednak bywa tak, że wraz z nowym mieszkaniem kupujący nabywa garaż, chociaż takiego zakupu nie planował, wynika to bowiem z kształtu zawartej przezeń umowy deweloperskiej. Może być to nawet dodatkowy wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ale i takie rozwiązanie ma jednak swe dobre strony – garaż można wówczas zamienić na dodatkową przestrzeń do magazynowania, co okaże się wyjątkowo przydatne w budynkach bez podpiwniczenia lub z niewielkimi komórkami lokatorskimi. Można go też w ostateczności sprzedać, choć tu wysokie będą koszty transakcyjne (taksa notarialna, PCC, założenie księgi wieczystej), zaś zysk – niezbyt intratny. Dlatego lepiej jest garaż wynająć. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy w najbliższym sąsiedztwie brakuje miejsc parkingowych.

Wynajem garażu jest w zasadzie bezobsługowy, a do tego o wiele bezpieczniejszy od wynajmu mieszkania: nie ma obaw o zniszczenie i dewastację mienia, nadmierne zużycie mediów bez uiszczenia za nie opłat czy konieczności prowadzenia eksmisji niechcianego lokatora. Takie pomieszczenie generuje właścicielowi co miesiąc stabilny dochód pasywny. Wynajmując własny garaż należy jednak pamiętać o sprawdzeniu dokładnie jego statusu prawnego. Może się bowiem okazać, że garaż ten generuje wysokie opłaty do wspólnoty, obłożony jest wysokim podatkiem od nieruchomości i opłatami administracyjnymi (zwłaszcza w przypadku współwłasności garażu podziemnego).

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *