26 wrz

Metody montażu tarasu: wkręty i systemy niewidocznego montażu

Deski tarasowe można przymocować do znajdujących się pod spodem legarów na co najmniej kilka różnych sposobów. Niektóre z nich, takie jak klejenie bądź montaż z użyciem specjalnych blaszek, można zastosować tylko w sytuacji, gdy z uwagi na lokalizację tarasu (najlepiej od północy lub wschodu) drewno nie jest narażone na znaczne zmiany wymiarów. Dlatego też dwie najpopularniejsze, bardziej uniwersalne techniki to klasyczne wkręty oraz tzw. systemy niewidocznego montażu.

Wkręty mocowane od góry

Pierwsza metoda wymaga zastosowania elementów łączących wykonanych z mosiądzu albo stali nierdzewnej. Zwykła stal bardzo szybko może bowiem ulec korozji na skutek działania zmiennych warunków atmosferycznych, a także substancji zawartych w niektórych gatunkach drewna. Wkręty muszą być co najmniej dwa razy dłuższe, niż wynosi wysokość desek, ich średnica zaś to z reguły 5 mm.

Przed przytwierdzeniem desek z wyjątkowo twardego drewna, takiego jak chociażby egzotyczne bangkirai albo massaranduba, deski trzeba uprzednio nawiercić, aby nie pękały w trakcie montażu ani późniejszego użytkowania – mówi specjalista z importującej drewno firmy Global Biznes. – Dzięki nawierceniu zyskujemy też pewność, że główki wkrętów nie pozostaną ponad powierzchnią desek – dodaje. Wciąż jednak będą one widoczne, dlatego tak ważne jest umiejscowienie ich w równej linii oraz regularnych odstępach.

Ten sposób montażu tarasu należy obecnie do najtrwalszych i najczęściej spotykanych. Mocniejsze dokręcenie śrub pozwala ograniczyć pracę drewna. Jednocześnie stosunkowo łatwo jest wymienić w tym przypadku ewentualnie wypaczone deski. Warto też wspomnieć, że widoczność wkrętów można ograniczyć, malując je emalią w kolorze drewna.

Systemy niewidocznego montażu

Dla wielu osób jednak nie jest to efekt w pełni satysfakcjonujący. Sięgają więc po inne rozwiązanie, jakim są systemy niewidocznego montażu. Systemy te wykorzystują łączniki w postaci klipsów tudzież wkrętów mocujących „od dołu”. Pozwala to nie naruszyć powierzchni górnych i bocznych desek tarasowych, które wkłada się jedna pod drugą i łączy z konstrukcją nośną od spodu.

Ciemna barwa klipsów sprawia, że pozostają one praktycznie niewidoczne w szczelinach dylatacyjnych. Oprócz estetycznych systemy bezwkrętowe do montażu tarasu mają jednak również inne zalety. Jedną z nich jest wyjątkowa łatwość instalacji, gdzie zachowane są jednakowe odstępy pomiędzy deskami, jak również pomiędzy deskami a legarami. Optymalna cyrkulacja powietrza, a także przestrzeń, w której drewno może swobodnie pęcznieć i się obkurczać, wpływają z kolei na równomierne wysychanie tarasu oraz przedłużenie jego trwałości.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *