26 sie

Kto może przeprowadzać prace wyburzeniowe?

Prace wyburzeniowe mają na celu usunięcie istniejących zabudowań lub ich pozostałości. Są niezbędne nie tylko w celu przygotowania terenu np. pod nową inwestycję, ale także gwarantują bezpieczeństwo osób postronnych w przypadku budynków, które ze względu na zły stan techniczny, grożą zawaleniem. Kto zgodnie z przepisami może przeprowadzić prace wyburzeniowe?

Prace wyburzeniowe a przepisy prawa

Przepisy odnoszące się do prac rozbiórkowych oraz wyburzeniowych reguluje ustawa Prawo Budowlane. Zgodnie z prawem prace wyburzeniowe można przeprowadzić samodzielnie lub z pomocą profesjonalistów, jednak druga opcja jest zdecydowanie bardziej polecana ze względu na to, że wyburzenia są dość skomplikowanym i niebezpiecznym procesem, który wymaga nie tylko prawidłowego zaplanowania, ale także wykorzystania specjalistycznych maszyn.

- „Prace wyburzeniowe wymagają wcześniejszego zgłoszenia planowanych robót lub uzyskania pozwolenia na wyburzenie w sytuacji, gdy ma ono dotyczyć dużych budynków. Po uzyskaniu niezbędnych dokumentów kluczowe jest prawidłowe przygotowanie budynku do wyburzenia, zabezpieczenie terenu, a także odpowiednie dopasowanie sprzętu, który będzie zastosowany w czasie wyburzenia” – wyjaśnia ekspert z firmy MK Explosion z Warszawy.

Prace wyburzeniowe – kto powinien je przeprowadzić?

Wyburzenia nie należą do bezpiecznych prac, więc najlepiej, aby przed przystąpieniem do ich rozpoczęcia wybrać specjalizującą się w takich pracach firmę, która nie tylko dysponuje specjalistycznym sprzętem, ale także wiedzą oraz doświadczeniem, dzięki czemu cały proces przebiegnie sprawnie i bez niemiłych niespodzianek.

Decyzja o skorzystaniu z usług profesjonalistów pozwala uniknąć wielu problemów i sprawia, że właściciel nieruchomości nie musi się niczym martwić – może jedynie czekać i patrzeć na efekty pracy ekipy wyburzeniowej. W zależności od wielkości budynku ekipa wyburzeniowa może użyć zarówno materiałów wybuchowych, jak i specjalistycznych maszyn np. koparek, spychaczy oraz młotów wyburzeniowych. Co więcej, firmy zajmujące się wyburzeniami oferują także niezbędną pomoc podczas załatwiania wszystkich formalności, związanych z uzyskaniem zezwolenia, przygotowywaniem dokumentacji, a także prowadzeniem sprawy w postępowaniu administracyjnym.

Warto wiedzieć, że wyburzenie np. małego garażu teoretycznie możemy przeprowadzić samodzielnie, ale już w przypadku budynków mieszkalnych, zabudowań gospodarczych i dużych nieruchomości samodzielne wyburzenia nie tylko są niemożliwe, ale także bardzo niebezpieczne.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *