5 sie

Krążki linowe – charakterystyka i rodzaje

Krążki linowe stanowią podstawowy element osprzętu wielu urządzeń dźwigowych. Mają postać grubego talerza, który na ogół wykonany jest z metalu i osadzony na łożyskach ślizgowych lub tocznych na osi. Na obwodzie krążka linowego znajduje się rowek, który ma za zadanie zapobiegać ześlizgiwaniu się liny bądź łańcucha. Pierwsze elementy tego typu używane były już w starożytności m.in. w Mezopotamii i Asyrii.

Krążek linowy wykorzystywany jest do prowadzenia liny, zmiany kierunku jej ruchu i jako element wyrównawczy w przypadku układów linowych. Wyróżnia się przy tym krążki stałe i przesuwne. Wykorzystywane są one w transporcie ładunków na placach budowy bądź na liniach produkcyjnych. Niezależnie od rodzaju, wszystkie krążki (koła) linowe są solidne, proste w montażu i łatwe w obsłudze, a jednocześnie bezpieczne w użytkowaniu.

Krążki linowe – charakterystyka

Krążki linowe, jak sama nazwa wskazuje, są elementem zblocza służącym do obsługi liny, rzadziej łańcucha. Prowadzą one liny, a przy okazji mają wpływa na zmianę kierunku ich ruchu. Poza tym stanowią element wyrównawczy w układach liniowych. Krążki połączone linami tworzą bowiem wieloelementowy układ zapewniający właściwy rozkład sił w czasie procesu transportowania ładunku, jego podnoszenia czy opuszczania. W tego typu układach sporo zależy jednak od sztywności liny bądź tarcia wpływającego na łożysko oraz siły nacisku na krążki linowe. Same łożyska mogą być rolkowe, kulkowe, ślizgowe lub toczne.

Krążki linowe – rodzaje

Przede wszystkim wyróżnia się krążki linowe stałe i przesuwne. Pierwsze posiadają nieruchomy blok, a drugie wręcz przeciwnie – blok ruchomy. Niezależnie od rodzaju krążka linowego, istotne znaczenie ma jakość zastosowanych w nim podzespołów i elementów. Do wyboru jest w tym przypadku szeroka gama różnego rodzaju materiałów. To one w dużej mierze wpływają na jakość krążków linowych i decydują o ich zastosowaniu.

Co warto wiedzieć o krążkach linowych?

Krążki linowe należy dobierać zawsze odpowiednio do warunków, w którym będą docelowo pracować. Wówczas można uniknąć sytuacji niebezpiecznych i groźnych.

Na krążki linowe, zwane także zbloczami, zaczepami jest ładunek o odpowiednio dobranym tonażu. Najbardziej wytrzymałe krążki są w stanie unieść nawet kilkadziesiąt ton. Dlatego też są wykorzystywane podczas różnego rodzaju prac przeładunkowych, montażowych i transportowych. Do wyboru są modele budowlane, rozbierane czy przykręcane. Obecnie w sprzedaży dostępne są przede wszystkim krążki linowe wykonane z najwyżej jakości materiałów, których eksploatacja nie powoduje żadnego zagrożenia dla osób trzecich czy operatora.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *