20 kwi

Korzyści z posiadania kompostownika

Czy wiesz, że aż 30% śmieci produkowanych przez gospodarstwa domowe to tzw. bioodpady? Resztki pożywienia, skoszona trawa, zgrabione liście czy przejrzałe owoce, których nie zdążyłeś zebrać i teraz szpecą twój trawnik, nie powinny jednak trafić na wysypisko śmieci. Tam będą bezużyteczne, podczas gdy w twoim ogrodzie mogą stać się bezcennym nawozem. Dowiedz się, po co i w jaki sposób założyć kompostownik.

Rośliny ogrodowe, tak jak wszystkie inne, wymagają dostarczania im niezbędnych składników odżywczych. Nie oznacza to jednak, że do zasilania gleby musisz używać nawozów sztucznych. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest założenie kompostownika i używanie w ogrodzie własnego, naturalnego i zupełnie darmowego nawozu.

Zalety posiadania kompostownika w ogrodzie

Kompost, który z łatwością można wyprodukować na każdym podwórku, jest naturalnym nawozem pochodzenia roślinnego. Jego stosowanie przyniesie korzyści na każdym rodzaju gleby. Kompost wymieszany z ziemią piaszczystą wzbogaca ją w składniki odżywcze i pozwala kumulować wilgoć; zwięzłą glebę spulchnia, przez co ułatwia doprowadzenie powietrza do warstwy korzeniowej roślin i przepuszczanie wody. W każdym przypadku kompost sprawdzi się jako nawóz organiczny, zasilający rosnące w ogrodzie kwiaty. W przeciwieństwie do sprzedawanych w sklepach nawozów sztucznych nie zawiera składników, które mogą zaszkodzić żywym organizmom. Oznacza to, że jest zupełnie bezpieczny dla upraw, jak również ludzi i zwierząt przebywających w ogrodzie. Dobrze przygotowany kompost może być używany nie tylko jako nawóz, ale także zastępować agrowłókninę przy ściółkowaniu roślin ogrodowych.

Korzyści z kompostowania będą odczuwalne nie tylko w ogrodzie. Decydując się na samodzielne, wtórne zagospodarowanie odpadów organicznych, po prostu oszczędzamy na wywozie śmieci. Oczywiście, nie wszystkie odpady organiczne nadają się do kompostowania, jednak skoszona trawa, rozdrobnione gałęzie, obierki z warzyw i owoców, fusy z herbaty i kawy, a nawet popiół drzewny doskonale sprawdzą się jako składniki na nawóz.

Jak założyć kompostownik?

Założenie ogrodowego kompostownika nie jest trudnym zadaniem. Na początek warto zastanowić się nad jego wymaganą pojemnością. W ofercie internetowego Sklepu Kwiecistego dostępne są profesjonalne pojemniki do kompostowania o różnych wymiarach. Jeśli posiadasz dużą działkę i chcesz we własnym zakresie zagospodarować większość odpadów zielonych, wybierz możliwie jak największy kompostownik. Dobrym pomysłem jest zakup od razu dwóch pojemników. Dzięki temu będziesz mógł w tym samym czasie korzystać z gotowego nawozu i uzupełniać materiał organiczny w drugim pojemniku.

Dla prawidłowego przebiegu procesu tworzenia się kompostu i wygody użytkowników ogrodu bardzo ważny jest wybór miejsca na pojemnik. Kompostownik warto ustawiać na glebach przepuszczalnych, najlepiej w miejscu zacienionym, niezbyt wietrznym, na skraju ogrodu. Składniki na kompost układamy w warstwowo, naprzemiennie wrzucając odpady zielone (bogate w azot, np. trawę, resztki z kuchni) i składniki brązowe (bogate w węgiel, np. liście, korę, rozdrobnione gałęzie). Do prawidłowego przebiegu kompostowania niezbędna jest też woda, dlatego w razie potrzeby, np. w ciągu bardzo suchego lata, należy dolewać jej do zbiornika. Dla lepszego napowietrzenia materii zwartość kompostownika warto od czasu do czasu przemieszać, używając np. wideł.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *