1 lis

Konstrukcja okienna – elementy składowe okna

Wybór nowych okien wymaga od klienta poznania poszczególnych parametrów, które będą miały wpływ na wieloletnie użytkowanie. Izolacja termiczna i akustyczna, odbijanie światła od szyby, możliwości wietrzenia czy funkcje antywłamaniowe zależą od tego, z czego dane okno zostało wykonane oraz jakie zastosowano w nim mechanizmy. Technologia współczesnych okien bardzo się zmienia w stosunku do starszych rozwiązań.

Rodzaje ram stosowanych w oknach

Przy wymianie okien warto dowiedzieć się, z czego jest złożone pojedyncze okno i jaki wpływ na wysokość parametrów mają poszczególne części. Główną częścią okna jest szklenie, które wraz z ramą składa się na skrzydło okienne. Ramy wykonuje się z PCV, drewna lub aluminium. Najpopularniejsze jest PCV ze względu na niską cenę oraz możliwość zwiększania termoizolacyjności przy pomocy stosowania systemu komór. Ramy drewniane mają dobrą izolację ciepła, jednak są droższe i ze względu na naturalne pochodzenie, co pewien okres czasu mogą wymagać specjalnej pielęgnacji. Ramy z aluminium to najdroższy wybór. Stosuje się je przede wszystkim ze względu na możliwość stworzenia dużych przeszkleń przy niewielkiej wadze.

Funkcje i mechanizmy okna

Współcześnie stosuje się ramy nierozkręcane, które zawierają dwie lub trzy szyby zespolone oddzielone od siebie ramką dystansową. Wyższą izolację ciepła uzyskują okna trzyszybowe nie tylko ze względu na przeszklenie, ale również na przestrzeń między nimi, którą wypełnia się argonem, kryptonem lub ksenonem. Użyty gaz dodatkowo zwiększa izolację. Otwieranie i zamykanie okien jest możliwe za pomocą okuć. Obecnie standardem jest blokada skrzydła w kilku punktach obwodu okna, którą można dokonywać za pomocą ruchu klamki. Pracownik firmy PHUT Jachimczak Bartosz w Czeladzi tłumaczy: „W tym celu służą tak zwane okucia obwodowe. Ponadto okna mogą być dodatkowo wyposażone w funkcję rozszczelnienia, która pozwala na blokowanie w pozycji uchylonej”.

Izolacja i właściwa wentylacja

Całość okna znajduje się w ościeżnicy, która jest osadzona w murze. Nowoczesne okna wyposażone ą w uszczelki, które mają za zadanie wypełnić wręby ościeżnicy oraz ramy. W ten sposób zwiększa się izolacja cieplna i akustyczna, a ponadto zmniejsza się ilość dostającego się do wnętrza kurzu i wilgoci. Przy właściwym montażu współczesne okna są bardzo szczelne, dlatego stosuje się rozwiązania, które mają umożliwić dogodny przepływ powietrza. Funkcja rozszczelnienia pozwala na wietrzenie, jednak szybko może oziębić powietrze wewnątrz. Dlatego też dodatkowym wyposażeniem są nawiewniki, które pozwalają na sterowany przepływ powietrza.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *