14 kwi

Kominek narożny jako efektowny element aranżacji wnętrz

Kominek narożny w salonie

Kominek w salonie może pełnić wiele funkcji – dostarcza ciepła, buduję estetykę wnętrza i jest idealnym miejscem do spędzenia miłego, zimowego wieczora. Nic dziwnego zatem, że wiele osób budując dom decyduje się na postawienie w nim kominka. Zazwyczaj jest on ustawiony bezpośredniej przy jednej ścianie, jednak na rynku dostępne są również wkłady kominkowe umożliwiające postawienie go w kącie pomieszczenia. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Kominek narożny – tylko do małych pomieszczeń?

Dość powszechnie jest przekonanie, że kominki narożne buduje się przede wszystkim w stosunkowo małych pomieszczeniach. Po części jest to prawda – ulokowanie kominka w kącie pomieszczenia pozwala dużo lepiej i korzystniej zagospodarować przestrzeń w jego najbliższym otoczeniu. Front paleniska skierowany jest wtedy nie prostopadle do ściany, do której przylega tył wkładu, lecz znajduje się na linii wyznaczającej kąt 45 stopni między ścianami pomieszczenia. Zwykle takie wkłady wyposażone są w trójścienną szybę, która umożliwia obserwowanie ognia w palenisku z praktycznie każdej strony, a także skutecznie oddaje wygenerowane ciepło do pomieszczenia. Czy jednak kominek narożny nadaje się wyłącznie do małych pomieszczeń? Oczywiście, że nie. Nie ma żadnej reguły, która stwierdzałaby jaka jest maksymalna powierzchnia wnętrza, do którego można wstawić kominek narożny.

- „Niekiedy jest to rozwiązanie najbardziej korzystne, jeśli wylot przewodu kominowego znajduje się w pobliżu narożnika pomieszczenia – mówi przedstawiciel firmy TanieKominy.plPonadto kominek narożny może zostać użyty, by atrakcyjny, ciekawy sposób połączyć ze sobą optycznie dwa sąsiadujące pomieszczenia – np. salon z otwartą kuchnią. Decydując się na takie rozwiązanie sprawimy, że wnętrza staną się bardziej przytulne i komfortowe Należy jednak pamiętać, że kominek łączący dwa pomieszczenia powinien wpisywać się w estetykę ich obu – w przeciwnym wypadku efekt nie będzie zbyt harmonijny”.

O czym należy pamiętać?

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na kominek narożny czy frontowy musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Oczywiście poza estetyką obudowy należy rozważyć do jakich zadań będziemy używać kominka. Czy będzie on jedynie elementem wystroju? Czy może również dodatkowym źródłem ogrzewania? Jeśli zdecydujemy się na drugą opcją, należy do jego zbudowania wykorzystać odpowiednie technologie, takie jak płaszcz wodny czy system DGP (dystrybucja gorącego powietrza). Należy również pomyśleć o wykorzystaniu materiałów, które kumulują ciepło – dzięki nim nawet po wygaśnięciu ognia salon będzie ogrzewał się od zgromadzonej w nich energii.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *