26 wrz

Kolektory słoneczne: jak jesień wpływa na ich efektywność?

Coraz więcej osób, szukając oszczędności, decyduje się na instalację kolektorów słonecznych. Potencjalne korzyści z tym związane są ogromne, ale wymagają maksymalnej wydajności paneli słonecznych. I tu pojawiają się wątpliwości, bo wiele osób obawia się, że położenie geograficzne Polski uniemożliwia efektywną pracę kolektorów. Jak zatem wygląda rzeczywistość? I czy jesienią panele słoneczne stają się bezużyteczne?

Jak wyjaśnia stgpoznan.pl zasada działania kolektorów słonecznych jest zasadniczo dosyć prosta: najpierw pobierają one energię słoneczną z promieniowania bezpośredniego, odbitego i rozproszonego, które pada na absorber, a następnie wykorzystują ją do podgrzania płynu solarnego (glikolu) w rurkach. W jaki sposób można spożytkować pozyskaną w ten sposób energię? Najczęściej energia słoneczna wspomaga centralne ogrzewanie lub przydaje się do pogrzania wody użytkowej. I choć kolektory słoneczne grzeją cały rok, to trzeba liczyć się z tym, że uzyski ciepła różnią się od siebie w zależności od pory roku.

Jesień: wróg energii słonecznej?

Jesienią dni robią się krótsze i bardziej ponure. Nie dziwota, że uzysk energii z instalacji solarnej znacząco w tym czasie spada. Najlepiej obrazują to dane związane z nasłonecznieniem dziennym na 1 m2 płaszczyzny o nachyleniu 45°; w czerwcu promieniowanie słoneczne wynosi 5,4 kWh/m2, w lipcu 5,3 kWh/m2, a w sierpniu 4,9 kWh/m2. Jesienią dochodzi do znacznego obniżenia tych wartości: we wrześniu nasłonecznienie wynosi już tylko 3,3 kWh/m2, w październiku 1,7 kWh/m2, a w listopadzie to zaledwie 0,7 kWh/m2. Jeszcze mniejsze zyski energii uzyskuje się zimą, nie mówiąc już o tym, że intensywne opady śniegu potrafią skutecznie zakłócić pracę kolektora.

Czy jesienią można w takim razie wykorzystywać kolektory słoneczne do ogrzewania domu? Jak najbardziej, ale jedynie do wspomagania ogrzewania; z instalacjami solarnymi najlepiej współpracuje ogrzewanie podłogowe oraz ścienne (niskotemperaturowe). Uwaga: na rynku dostępne są różne rodzaje kolektorów słonecznych. W okresie jesienno-zimowym największym uzyskiem ciepła charakteryzują się kolektory próżniowe, które są izolowane próżnią, więc temperatura na zewnątrz nie ma większego wpływu na ich działanie.

Kolektory słoneczne: o czym należy pamiętać?

Właściwy montaż kolektora jest kluczem do sukcesu. Dlatego powierzchnia czynna powinna być skierowana w kierunku południowym i ustawiona pod kątem ok. 35-45 stopni do podłoża (optymalne ustawienie w przypadku instalacji całorocznych). Ponadto kolektory powinny znajdować się jak najbliżej zbiorników, w których akumuluje się ciepło. Najczęściej umieszcza się bezpośrednio na dachu.

Podsumowując: położenie geograficzne Polski jest dosyć problematyczne, ale zapewnia wystarczającą ilość promieniowania słonecznego. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że kolektory słoneczne pracują najefektywniej w okresie od marca do września, gdy to w naszym kraju panuje największe nasłonecznienie. Uwaga: instalacja paneli słonecznych zdecydowanie nie należy do tanich rozwiązań, ale sama inwestycja zwraca się przeważnie w czasie od 8 do 10 lat. Część nakładów finansowych mogą poza tym pokryć różnego rodzaju formy dofinansowania, np. dopłaty gminne albo z funduszy Unii Europejskiej.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *