5 kwi

Klimatyzator przenośny czy stały?

Ponieważ wiosna i lato zbliżają się wielkimi krokami, najlepiej już dziś pomyśleć o zakupie klimatyzatora. Co prawda w marketach budowlanych urządzenia te jeszcze nie pojawiają się na półkach, możemy jednak zamówić je przez Internet, wiele na tym oszczędzają. Powstaje jednak pytanie jaki rodzaj klimatyzacji wybrać? Na rynku istnieją bowiem dwie wersje – do montażu na stałe, oraz przenośna.

Do jednego pomieszczenia

Jeśli potrzebne jest nam chłodzenie głównie w jednym z pokoi, dobrym wyjściem z sytuacji może być urządzenie przenośne. Są one tańsze od pełnoprawnych układów, które montowane są na stałe. Zaoszczędzić możemy nawet do kilkuset złotych. Jednak przede wszystkim oszczędzamy tutaj na kwocie montażu. Instalacja klimatyzacji to najczęściej drugie tyle, co musimy wydać na samo urządzenie. Tymczasem przenośny schładzacz od razu jest gotowy do pracy, wystarczy tylko podłączyć go do gniazdka i wystawić za okno rurę wyrzutową ciepłego powietrza. Wadą jest jednak zdecydowanie wspomniana przed chwilą rura. Trzeba dobrze uszczelnić okno, przez które ją wyprowadzimy, ponieważ inaczej gorąco z zewnątrz będzie wracać do pomieszczenia i niweczyć efekt działania klimatyzatora.

Na całe mieszkanie

Jeżeli natomiast interesuje nas możliwość chłodzenia całego mieszkania, to już definitywnie będziemy potrzebowali pełnoprawnego systemu klimatyzacji. Nazywa się on systemem split, ponieważ zakłada rozdzielenie członu sprężarkowego od tego, który zawiera parownik i odpowiada za chłodzenie pomieszczenia. Kompresor montowany jest na zewnątrz, następnie systemem rurek chłodziwo dostarczane jest do parownika, który ma za zadanie obniżać temperaturę wewnątrz. Montaż klimatyzatorów tego typu wymaga jednak zamówienia fachowców, ponieważ sami sobie z tym nie poradzimy. Niewątpliwą zaletą jest jednak duża moc, pozwalająca nawet na schłodzenie całego mieszkania, do około 50 metrów kwadratowych.

Wybór konkretnej wersji musi zależeć od naszych indywidualnych potrzeb i upodobań, a także oczywiście od zasobności portfela. Obydwa systemy będą spełniać swoje zadanie tak samo dobrze, jeśli będziemy użytkować je prawidłowo. Nie zapomnijmy oczywiście o regularnej konserwacji, uzupełnianiu czynnika oraz odgrzybianiu, co odnosi się zarówno do klimatyzatorów przenośnych jak i montowanych na stałe.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *