24 lis

Jaka wiertarka udarowa do większości prac domowych?

Wiertarka jest podstawowym elektronarzędziem w gospodarstwie domowym. Pozwala wiercić otwory, szybko dokręcać śruby i wkręty, mieszać farby i zaprawy szlifować, polerować, czyścić. Jaką wiertarkę udarową wybrać do prac domowych?

Producenci i dystrybutorzy narzędzi oferują nam liczne wiertarki przeróżnych marek i modeli – od urządzeń dla amatorów i domowych majsterkowiczów aż po sprzęt profesjonalny przeznaczony dla fachowców. Wybierając wiertarkę powinniśmy zastanowić się, jak często będziemy jej używać i jakie funkcje nas interesują i jakich efektów oczekujemy. Odpowiedniej wiertarki można poszukać nie tylko w sklepie stacjonarnym, ale też na przykład w sklepie internetowym – http://www.legallais.pl/wiertarki/89.

Wiertarka do zastosowań domowych powinna posiadać udar i dużą moc. Udar nie musi być zaawansowany, ale jest konieczny, by wywiercić otwory w ścianach z twardszych materiałów, jak beton czy cegła. W przypadku wiertarek udarowych dla amatorów najczęściej mamy do czynienia z zębatkowym mechanizmem udarowym, powodującym niewielkie drgania podczas wiercenia. Są one niedrogie, ale – co ważne – skuteczne. Choć tego typu udar nie ma takiej siły, jak udar pneumatyczny, to zdecydowanie wystarczy do większości domowych prac, jak na przykład wiercenie pod kołek. Mechaniczne drgania kruszą wiercony materiał, natomiast obracające się wiertło zagłębia się materiale i usuwa jego odkruszone fragmenty.

Wiertła do wiertarek dzielimy na te do drewna, metalu oraz betonu. Wśród tych ostatnich znajdziemy tańsze widiowe, które sprawdzą się podczas wiercenia w tynku i cegle oraz droższe tytanowe, które poradzą sobie nawet twardym betonem. Natomiast w miękkich płytach gipsowo – kartonowych możemy wiercić wiertłami do metalu.

O cenie narzędzia często decyduje marka. Kupując najtańszą wiertarkę za niespełna 100 zł w markecie musimy się liczyć z tym, że będzie to urządzenie jednorazowe bez możliwości serwisowania. Markową wiertarkę wysokiej jakości kupimy już od około 350 zł.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *