6 wrz

Jaką wentylację założyć kiedy budujemy nowy dom

Jakość działania wentylacji zależy od warunków atmosferycznych. Dlatego najlepszym rozwiązaniem może się okazać wentylacja hybrydowa, która będzie zachowywać się inaczej, podczas zmiennych warunków. Kiedy warunki będą sprzyjać, będzie działała wentylacja grawitacyjna. Kiedy warunki, przeciwnie, będą nie sprzyjające, wentylacja pomieszczeń będzie wspomagana przez urządzenia mechaniczne. Kanały wentylacyjne będą wtedy wspomagane przez wentylatory, które pomogą przemieszczać powietrze z wnętrza na zewnątrz i odwrotnie.

Najczęściej stosowaną wentylacją w nowobudowanych domach jednorodzinnych jest wentylacja grawitacyjna. Zasada działania takiej wentylacji jest bardzo prosta. Wybudowanie jej w nowych murach to zrobienie wywietrzników w kominach i w murach pomieszczeń. Działa to bardzo dobrze, ale nie do końca. W przypadku temperatur panujących na zewnątrz, które są podobne do tych wewnątrz budynków, trudno o właściwy ciąg. Stąd powietrze z wewnątrz budynku nie jest wyssane na zewnątrz. Warto wiedzieć, że stosowanie wentylacji grawitacyjnej w budynkach, w których będzie używana klimatyzacja jest zakazane. Wtedy obieg powietrza jest skazany tylko i wyłącznie na klimatyzację, stąd serwis klimatyzacji jest niezbędny, nawet zimą.

Wentylacja mechaniczna

Instalacja wentylacji mechanicznej jest bardzo dobrym pomysłem. Dołożenie do wentylacji grawitacyjnej wentylatorów i innych urządzeń, które wspomogą wymianę powietrza w domu pozwoli na komfortowe korzystanie z pomieszczeń niezależnie od temperatury na zewnątrz budynku. Jest to droższe rozwiązanie już na etapie projektowania oraz podczas eksploatacji, ale znacznie podnosi komfort zamieszkiwania w takim budynku.

Wentylacja mechaniczna może być podzielona na dwa rodzaje. Pierwsza z nich to wentylacja mechaniczna wywiewna, której zadaniem jest jedynie pozbywanie się z budynku nieświeżego powietrza. Posiada mniejszą ilość urządzeń wentylujących. Drugi rodzaj to wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna, czyli taka która oprócz usuwania z domu powietrza, także zasysa powietrze z zewnątrz. Najczęściej dochodzi do tego rekuperator, który odzyskuje ciepło z usuwanego zimą na zewnątrz powietrza.

Wentylacja hybrydowa

Wentylacja hybrydowa polega na zastosowaniu m.in. nasad hybrydowych. W przypadku niesprzyjających warunków na zewnątrz wentylator urządzania tworzy ciąg poprzez wymuszony obrót powietrza. Wentylator pracuje przy użyciu silnika elektrycznego, który może być uruchamiany dzięki panelom solarnym. Działanie takiego systemu możliwe jest dzięki urządzeniom monitorującym panujące na zewnątrz warunki i uruchamiające urządzenia wentylacyjne w miarę potrzeb. Takie rozwiązanie nie podnosi kosztów eksploatacji, a znacząco poprawia komfort mieszkania w domach jednorodzinnych.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *