1 lis

Idealna nawierzchnia do sal gimnastycznych i siłowni

Podłoga w sali gimnastycznej i siłowni powinna zapewniać stabilne podparcie osobom ćwiczącym, a jednocześnie posiadać właściwości amortyzujące. Dodatkowym wymogiem, istotnym przede wszystkim z punktu właściciela obiektu sportowego, jest wytrzymałość takiej nawierzchni i zgodność z wszelkimi przepisami odnośnie bezpieczeństwa. Zatem jak wybrać idealną nawierzchnię do wnętrz sportowych?

Dorośli czytelnicy pewnie pamiętają czasy, w których podłogi szkolnych sal gimnastycznych wykończone były powyginanym parkietem albo linoleum, a w salkach korekcyjnych kładziono najzwyklejsze wykładziny. W dzisiejszej rzeczywistości takie rozwiązania są absolutnie niedopuszczalne, a wysokie standardy obowiązują zarówno obiekty komercyjne, jak i placówki publiczne. Jakie nawierzchnie najlepiej wpisują się w aktualne wymogi?

Nawierzchnie sportowe przyjazne użytkownikom

Każda aktywność fizyczna niesie ze sobą ryzyko powstawania urazów i kontuzji. Nie oznacza to oczywiście, że należy jej zaniechać – ruch jest przecież ważnym elementem zdrowego stylu życia. Istotne jest natomiast zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa osobom uprawiającym sport w miejscach do tego przeznaczonych. Dlatego podłogi sportowe coraz częściej wykańczane są tzw. bezpiecznymi nawierzchniami. Posadzki z płyt gumowych są elastyczne, a zarazem stabilne, zaś ich chropowata, ciepła powierzchnia jest przyjemna w dotyku, co pozwala na uprawianie sportu nawet na boso.

„Do bezpośrednich korzyści osób ćwiczących na takich podłogach możemy zaliczyć: odciążenie stawów (np. podczas biegu, podskoków), ograniczenie ryzyka kontuzji w razie upadku i doskonałą przyczepność, dzięki właściwościom antypoślizgowym nawierzchni” – wymienia nasz rozmówca z firmy Flexizone.

Wybór bezpiecznej nawierzchni do sali sportowej jest korzystny również z punktu widzenia inwestora. Najważniejszą zaletą rozwiązań tego typu jest trwałość i odporność na znaczne obciążenia. Nawierzchnie gumowe zabezpieczają podłogę znajdującą się pod nimi, co jest szczególnie istotne w siłowniach, gdzie nie sposób uniknąć opuszczania ciężarów na ziemię. Właściwości izolacyjne nawierzchni gumowych pozwalają też na wyciszenie obiektu, co dodatkowo podnosi komfort na sali. W obiektach komercyjnych gumowa nawierzchnia bywa wykorzystana również w celach marketingowych, ponieważ na kolorowe płyty można nanosić grafiki z logo czy nazwą danej siłowni lub klubu fitness.

Bezpieczne nawierzchnie sportowe do pomieszczeń

Nawierzchnie przeznaczone do pomieszczeń zamkniętych muszą spełniać restrykcyjne wymagania odnośnie higieny i bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Oznacza to, że nie wszystkie nawierzchnie gumowe nadają się do wykorzystania w tych przestrzeniach. Do obiektów zamkniętych trzeba wybierać nawierzchnie z materiałów niepalnych, takich jak np. samogasnące płyty gumowe GYMzone.

Płyty gumowe ze wspomnianej linii produktowej pozwalają tworzyć nawierzchnie spełniające wymogi odnośnie bezpieczeństwa przeciwpożarowego, nie jest to jednak ich jedyna zaleta. Płyty i puzzle GYMzone ACTIVEFRESH charakteryzują się innowacyjną strukturą o właściwościach antybakteryjnych, antygrzybicznych i antypleśniowych, co jest szczególnie ważne w obiektach użytkowanych przez wielu sportowców. Takie nawierzchnie sprawdzą się zarówno w głównej sali sportowej, jak i w przebieralniach. Z kolei w strefach basenowych i pod natryskami w szatni sportowej, warto ułożyć płyty POOLzone ACTIVEFRESH, zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie i wygodzie sportowców bezpośrednio po treningu.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *