11 gru

Gałka czy klamka? Na jakie rozwiązanie do drzwi się zdecydować?

Drzwi to jeden z najbardziej eksploatowanych elementów wyposażenia naszego domu czy mieszkania. Sposób, w jaki je otwieramy, ma zatem ogromne znaczenie. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań do najpopularniejszych zaliczamy tradycyjne klamki oraz gałki. Które z nich warto wybrać? Na co się zdecydować? A może na oba rozwiązania jednocześnie? Czy to jest możliwe?

Stojąc przed wyborem klamka czy gałka, nie warto ograniczać się tylko do tych dwóch rozwiązań. Oprócz opcji klamka-klamka i gałka-gałka możemy bowiem zdecydować się również na kombinację klamka-gałka. Które z nich jest najlepsze? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Każde z dostępnych rozwiązań może być dobre, a my powinniśmy się kierować naszymi indywidualnymi potrzebami i gustem. Kwestie kluczowe więc, które musimy wziąć pod uwagę, wiążą się raczej z komfortem i wygodą domowników oraz aranżacją wystroju wnętrz.

Rodzaj drzwi i materiał wykonania

Przede wszystkim istotne jest to, do jakiego rodzaju drzwi szukamy klamki czy gałki. A ściślej – czy są to drzwi zewnętrzne, czy też wewnątrzlokalowe. Sposób korzystania z nich obu nieco się różni. Inne są również warunki, w jakich nasza przyszła klamka lub gałka ma nam służyć.

Do drzwi wejściowych do domu z pewnością muszą one być wykonane z materiału, który będzie odporny na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych (takich jak niskie i wysokie temperatury czy opady) oraz skutecznie pomoże w ochronie drzwi przed włamaniem. Dobrym przykładem jest klamka lub gałka wyprodukowana w całości z aluminium pokrytego niewidzialną warstwą tlenku glinu, który zapewnia dobrą ochronę przed korozją i nie ułatwia otwarcia drzwi niepowołanym osobom.

Wielkość klamki i gałki

Kolejną ważną sprawą jest rozmiar klamki czy gałki. Musimy tutaj pamiętać o tym, że niezależnie od rodzaju drzwi ich otwieranie i zamykanie musi być możliwe dla wszystkich domowników. Niech kwestie estetyczne czy finansowe nie uśpią naszej czujności w tym względzie. Z drzwi korzystamy wielokrotnie każdego dnia, ich działanie nie powinno utrudniać funkcjonowania żadnej z osób, zamieszkujących nasz dom czy mieszkanie. Jednym słowem wybrana przez nas klamka-klamka, gałka-gałka czy też klamka-gałka nie może sprawiać problemów przy korzystaniu z drzwi ani dzieciom, ani osobom starszym czy niepełnosprawnym. Ponadto pamiętajmy o tym, aby znajdowała się ona na odpowiedniej wysokości.

Rodzaj szyldu

Istotny jest także typ szyldu. Do drzwi zewnętrznych najlepiej sprawdzą się klamki, gałki lub ich kombinacje na długim szyldzie. Umożliwi on swobodne i bezpieczne otwieranie oraz zamykanie drzwi na klucz. W przypadku drzwi wewnętrznych rodzaj szyldu ma znaczenie w kontekście przeznaczenia wnętrza, w którym znajdują się dane drzwi. Jeśli zależy nam na tym, aby drzwi zamykały się na klucz, wybierzmy szyld długi, jeśli nie, klamka bądź gałka na szyldzie dzielonym powinny spełnić nasze oczekiwania.

Stylistyka

Jak tłumaczy nasza rozmówczyni z firmy Kuchinox, która specjalizuje się w produkcji klamek i gałek do różnego rodzaju drzwi: „Kwestie estetyczne są zawsze najbardziej subiektywne. Każdy z nas ma swój gust i upodobania. Niemniej jednak istnieją pewne zasady, o których warto pamiętać przy zakupie klamki czy gałki. Pierwsza dotyczy spójności wszystkich drzwi w całym domu bądź mieszkaniu. Wybierając drzwi wewnętrzne, powinniśmy się zdecydować na jednakowe lub spójne stylistycznie ich modele do każdego z pomieszczeń. To samo tyczy się klamek i gałek”.

A jaka jest druga zasada?

„Druga zasada zaś mówi o tym, aby klamki i gałki były spójne z wystrojem wnętrz lub w przypadku drzwi wejściowych do domu – z elewacją oraz bryłą budynku. Zwróćmy uwagę na to, aby materiał wykonania klamki bądź gałki i jej barwa współgrały z wystrojem wszystkich pomieszczeń. Najważniejsze tutaj jest zachowanie łączności stylistycznej. Klamki i gałki nie muszą wyglądać identycznie jak pozostałe elementy wyposażenia, wystarczy, że ich style oraz materiały wykonania będą ze sobą korespondowały” – dodaje nasza rozmówczyni.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *