11 cze

Dlaczego tapety we wnętrzu?

Ostatnie lata w branży wystroju wnętrz upływają pod znakiem wielkiego powrotu tapet. Mocno nasycone barwy, precyzyjne i wyjątkowo piękne wzory w niczym nie przypominają znienawidzonych, wyblakłych tapet z papieru, które uporczywie odklejały się od ścian w czasach PRL-u, a gdzieniegdzie straszyły jeszcze w latach 90. Wyjaśniamy, dlaczego warto sięgnąć po tapetę, nawet jeśli chcesz mieć ściany w jednym kolorze.

Urok produkowanych współcześnie tapet tkwi nie tylko w ich wyglądzie. Najważniejszą zaletą takiego sposobu wykończeń jest trwałość i łatwość maskowania wszelkich niedoskonałości. Możliwość stworzenia równego podkładu pod farbę jest główną przyczyną popularności tapet do malowania.

Tapety do malowania – trend warty zapożyczenia

„W krajach zachodnich już od wielu lat tradycyjny, mokry sposób przygotowania tynku na przyjęcie farby, zastąpiły tapety do malowania. Tego rodzaju tapety pozwalają idealnie wyrównać ścianę i skutecznie zamaskować jej wszelkie niedoskonałości, łącznie z głębokimi pęknięciami” – mówi ekspert ze sklepu online KrainaBarw.pl.

Malowanie tapety zamiast tynku ma z resztą więcej zalet: mniejsza chłonność specjalnego podkładu ogranicza zużycie farby, wymaga bowiem mniejszej ilości warstw. Jednocześnie eliminujemy ryzyko rozwarstwiania się powłok i brzydkiego łuszczenia się farby, co zdarza się w przypadku nieprawidłowo wyczyszczonej bądź źle zagruntowanej ściany przed malowaniem.

Nieskończone możliwości w świecie tapet

Najbardziej oczywistym powodem wyboru wzorzystej tapety jest chęć wykorzystania jej wyjątkowych kolorów bądź wzoru. Ściany oklejone tapetą awansują z pozycji tła dla pozostałych ozdób do rangi samodzielnych dekoracji, zwłaszcza w sytuacji, gdy tapeta o mocniejszym akcencie zestawiona jest kontrastowo z bardziej stonowanym otoczeniem.

Jednak powodów do wykorzystania tapet jest więcej. Podobnie jak w przypadku tapet do malowania, również te wzorzyste pozwalają maskować niedoskonałości ścian. Na szczególną uwagę zasługują tapety winylowe, które są też wyjątkowo wytrzymałe. Ponieważ wierzchnią warstwę zabezpiecza tworzywo sztuczne, takie tapety są odporne na wilgoć, co pozwala na ich czyszczenie. Innymi słowy, doskonale sprawdzą się nie tylko w salonie, ale też pokoju dziecięcym, a nawet w kuchni.

Tapety flizelinowe kuszą dodatkowym atutem. Mianowicie, są bardzo łatwe w układaniu. Sztywna warstwa podkładowa i konieczność nakładania kleju wyłącznie na ścianę sprawia, że z tym zadaniem poradzą sobie nawet amatorzy. Tapety na flizelinie zapewniają dodatkową warstwę izolacji termicznej i akustycznej, świetnie kryją nierówności i są łatwe do usunięcia (co docenisz, jeśli znudzi ci się wzór tapety).

Z kolei usunięcie tapety z włókna szklanego to zadanie dla fachowca. Ten typ tapet należy do najnowocześniejszych i zdecydowanie najtrwalszych. Ściana wykończona taką tapetą będzie odporna nie tylko na wilgoć, ale też mocne detergenty, a nawet ogień. Tapety z włókna szklanego wyróżniają się też oczywiście ceną, dlatego z reguły stosowane są wyłącznie we wnętrzach, w których panują najtrudniejsze warunki. Ich jakość sprawia, że nawet tam mogą posłużyć do kilkunastu lat.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *