30 cze

Czyszczenie dachu z blachy – jak zapobiegać korozji i ubytkom?

Blaszane zadaszenie domu to jedna z najtrwalszych i najbardziej wytrzymałych form pokrycia dachu. Nie wystarczy jednak wysokiej jakości materiał, żeby ten odpowiednio spełniał swoje funkcje. Nawet jeśli przy budowie lub remoncie skorzystaliśmy z usług fachowców, później sami musimy zadbać o to, by ochronić nawierzchnię przed zniszczeniem. Dach narażony jest przede wszystkim na szkodliwe warunki atmosferyczne (deszcz, śnieg), a gwałtowne zmiany temperatur mogą wpływać na pojawianie się rdzy lub zielonkawego nalotu. Co zrobić, żeby temu zapobiec?

Systematyczne sprawdzanie

Jeśli na nasz dach powędrowała blachodachówka lub blacha trapezowa, podstawą jest regularne sprawdzanie jej stanu. Panuje mit, że blachodachówka nie wymaga zbytniego czyszczenia, w końcu zabrudzenia mogą swobodnie spływać z takiej powierzchni podczas deszczu. Nie da się jednak uniknąć zanieczyszczeń, zdając się jedynie na siły natury. Przykładając dużą wagę do utrzymania czystości, możemy znacznie przedłużyć trwałość dachu, przez co pełna renowacja nie będzie konieczna (w każdym razie niezbyt często).

Skąd brzydki nalot lub ubytki na dachu z blachy?

Wiele zależy od warunków, w jakich blacha była składowana przed nałożeniem na dach. Czy zostały zachowane środki ostrożności podczas montażu i czym materiał został pokryty dla zabezpieczenia. Grubość wybranej blachy również ma duże znaczenie. Wysoka lub niska temperatura może wpływać na jej odkształcenia, podobnie jak zbyt duży ciężar (powstały np. od dużej ilości śniegu). Deszcz wbrew pozorom nie oczyszcza dachu – jest także nosicielem wszelkich zanieczyszczeń. Ptasie odchody z kolei mają silne właściwości żrące, więc jeśli nie zostaną podjęte prace konserwatorskie, w blasze mogą powstać dziury. Nadmierna wilgoć powoduje z kolei powstawanie zielonego nalotu z mchu i porostów.

Jak czyścić blaszane dachy?

Dach można umyć po prostu wodą pod dużym ciśnieniem; trzeba jedynie uważać, żeby wilgoć dobrze spłynęła. Jeśli nie pomaga to na najbardziej uciążliwe zanieczyszczenia, można użyć odpowiedniego detergentu – na rynku dostępne są odpowiednie preparaty. Najważniejsze, by nie korzystać ze specyfików czysto chemicznych, ponieważ może to doprowadzić do powstania trwałych ubytków. Całkiem niezłym rozwiązaniem jest szampon do mycia samochodów z woskiem w składzie. Do szorowania nie należy używać twardych szczotek, gdyż te mogą uszkodzić powłokę. Szczotki z miękkim włosiem dużo lepiej nadają się do tego zadania. Inną metodą, przydatną szczególnie w przypadku roślinnego nalotu, są taśmy miedziane: jony miedzi w połączeniu z wilgocią niszczą mikroflorę i zapobiegają jej powstawaniu.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *