16 gru

Czym cechuje się system fasadowy?

Współczesna architektura przyzwyczaiła nas do widoku rozległych elewacji ze szkła – widzimy je w praktycznie każdym większym mieście, stanowią one bardzo istotny element konstrukcji takich jak budynki biurowe, centra handlowe, nowoczesne muzea i galerie sztuki, a zdarza się, że i obiektów mieszkalnych. Są to tak zwane systemy fasadowe – czym się one charakteryzują?

Czym są systemy fasadowe?

Systemy fasadowe to rozwiązanie do budowania nowoczesnych elewacji. Jego główne elementy to aluminiowe profile, tworzące szkielet całej konstrukcji oraz szklane wypełnienie.

- „Przy pomocy systemów fasadowych można wybudować kompletną elewację budynku, jak również jej fragmenty czy też wykonać przeszklone zadaszenia – mówi przedstawiciel firmy PlastixalSystem stanowi integralną część budynku, dlatego jego budowa powinna być uwzględniona już w projekcie obiektu”.

Charakterystyka systemów fasadowych

Mimo, że na pierwszy rzut oka elewacja z profili aluminiowych i szkła nie wydaje się być solidną konstrukcją, to systemy fasadowe pod względem swych parametrów technicznych w niczym nie ustępują tradycyjnym rozwiązaniom z zakresu sztuki budowlanej. Charakteryzują się między innymi:

  • Wysoką nośnością – wynikającą z zastosowania profili aluminiowych, które zachowują bardzo wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i obciążenia przy jednoczesnej niskiej masie.
  • Świetnymi parametrami pod względem izolacji termicznej – uzależnione są one od grubości i ilości warstw przeszklenia. Przykładowo współczynnik przenikania ciepła w przypadku systemu Kratos SSG marki Blyweert Aluminium wynosi od 0,96 – 1,12 W/m2K. Pamiętajmy, że im mniejszy współczynnik przenikania ciepła, tym mniej energii potrzebne jest do utrzymania we wnętrzu budynku pożądanej temperatury.
  • Wysoką odpornością na czynniki atmosferyczne – takie jak wysokie i niskie temperatury, promieniowanie słoneczne, opady deszczu i śniegu.

Walory estetyczne systemów fasadowych

Nie ulega wątpliwości, że większość inwestorów decyduje się na systemy fasadowe ze względu na ich niebagatelne walory estetyczne. Przeszklone ściany i dachy doskonale wpisują się w nurt nowoczesnej architektury, która z jednej strony stawia na minimalizm, lecz z drugiej hołduje nietypowym bryłom – systemy fasadowe mogą być z powodzeniem wykorzystane do realizacji nawet najbardziej fantazyjnych projektów. Dodatkowym walorem systemów fasadowych jest fakt, że otwierają pomieszczenia budynku na otoczenie i pozwalają wpuścić do nich więcej światła słonecznego. Pozwala to stworzyć lepsze warunki do funkcjonowania w takich wnętrzach, a także zredukować zapotrzebowanie na energię elektryczną potrzebą do oświetlenie budynku.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *