22 lip

Czy stare, metalowe łóżko można przemalować?

Znalazłeś właściwe mieszkanie, ale odkryłeś, że jedyne łóżko w sypialni to takie ze starą, wysłużoną metalową ramą? A może znalazłeś taki model u babci, i chciałbyś nadać mu nowe życie? Podniszczone metalowe łóżko wcale nie musi powędrować na śmietnik. Dzięki malowaniu odzyska świeżość i może Ci posłużyć jeszcze przez długie lata. Jak odrestaurować metalową ramę?

Jeśli dopiero marzysz o metalowym łóżku, możesz wpisać w wyszukiwarkę łóżka Kraków i znaleźć właściwy model. Wiele z nich jest już pomalowanych przed producenta, dzięki czemu zaoszczędzisz czas i pieniądze.

Wybierz odpowiednią farbę

Oczywiście nie każda emalia nadaje się do malowania metalu. W końcu to materiał narażony na korozję, więc farba powinna pełnić nie tylko funkcje ochronne, ale także ozdobne. Farby, które nadają się do malowania metalu to: farby epoksydowe, poliuretanowe, alkidowe i chlorokauczkowe. Jeśli rama została wykonana z aluminium albo stali ocynkowanej, dobrym rozwiązaniem będą emulsje akrylowe i winylowe. W zależności od potrzeb, możesz wybrać albo farbę matową, albo taką o satynowym lub połyskliwym wykończeniu. Powierzchnię najlepiej pokryć dwiema warstwami, jednak pamiętaj, że pomiędzy nakładaniem jednej a drugiej warstwy powinieneś zachować kilkugodzinny odstęp. Trudno dostępne miejsca da się łatwo pomalować przy użyciu małego, poręcznego pędzla.

Przygotuj powierzchnię przed malowaniem

Jest to szczególnie ważne w przypadku renowacji starego łóżka. Zanim przystąpisz do malowania, pozbądź się wszystkich śladów rdzy. Na powierzchni nie powinny się też znajdować żadne plamy czy inne zabrudzenia. Zadbaj o to, by rama była sucha, co dodatkowo zwiększy przyczepność farby. Całość odtłuść i przejedź papierem ściernym. Na koniec warto użyć wilgotnej szmatki, by pozbyć się pyłu.

Czy pomalowane metalowe łóżko jest od razu gotowe do użytku?

W zasadzie tak, o ile odczekasz odpowiednią ilość czasu, aż farba zaschnie i wystarczająco się utwardzi. Najlepiej poczekać ok. 2-3 dni, zanim przystąpimy do zamontowania stelaża i materaca. W przyszłości, gdyby pojawiły się odpryski, możesz ponownie pomalować łóżko, przywracając mu ładny wygląd.

Metalowe łóżka i nie tylko znajdują się w ofercie https://expertsnu.pl/.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *