27 maj

Czy można cyklinować każdy rodzaj podłogi

Podłoga drewniana - parkiet

Podłoga z pięknego drewna dobrej jakości to niemała inwestycja. Mimo to decyduje się na nią sporo osób. Wynika to z prostego powodu – drewniane nawierzchnie nigdy nie wychodzą z mody. Możemy więc eksperymentować z dodatkami, wykorzystanymi materiałami, meblami, kolorystyką ścian, wypróbowywać najnowsze trendy wnętrzarskie i za każdym razem być pewni, że takie zmiany będą się świetnie komponować z drewnianą podłogą.

Właściwa pielęgnacja powierzchni drewnianej

Rozsądnym podejściem jest regularne dbanie o ten element wykończenia mieszkania. Warto wybierać specjalne, delikatne preparaty, przeznaczone do naturalnego surowca. Właściwy produkt wydobędzie wyjątkowe piękno drewna, sprawi, że jego kolor będzie nieco głębszy oraz zabezpieczy nawierzchnię przed uszkodzeniami. Niestety czasem sama pielęgnacja nie wystarcza i potrzebne są bardziej inwazyjne metody. Sprawdzonym sposobem na odświeżenie wyglądu nawierzchni jest cyklinowanie parkietu i schodów.

Kiedy warto zdecydować się na cyklinowanie podłóg?

Pierwszym krokiem zawsze powinna być dobrze dopasowana pielęgnacja. Jeśli zauważymy, że takie działania to za mało, warto rozejrzeć się za firmą oferującą bezpyłowe cyklinowanie paneli. Jednym z takich usługodawców jest np. przedsiębiorstwo parkieciarztargowek.pl. Jak zatem poznać, że czas na cyklinowanie paneli?

Objawy zużytej nawierzchni zauważymy gołym okiem i nie będzie do tego potrzebna specjalistyczna wiedza. Najczęściej takie zniszczenia to:

  • rysy

Uszkodzenia tego typu mogą powstać np. na skutek przesuwania mebli.

  • bąble powietrza pod lakierem

Bąbelki powietrza nie wpływają negatywnie na użytkowanie podłogi, ale zdecydowanie zmniejszają jej atrakcyjność.

  • odchodzący lakier

Przeważnie jest to po prostu efekt „zestarzenia się lakieru”.

  • przebarwienia

Ten typ zmian to naturalny efekt użytkowania podłogi drewnianej. Najczęściej można go dostrzec, gdy robimy przemeblowanie i tym samym odsłaniamy część parkietu, która do tej pory kryła się pod meblem.

Na wyżej wspomniane problemy nie pomogą środki pielęgnacyjne. Poradzi sobie z nimi jedynie dobrze przeprowadzone cyklinowanie paneli podłogowych.

Bezpyłowe cyklinowanie podłogi – jakie parkiety można poddawać temu zabiegowi?

Bezpyłowe cyklinowanie parkietów i podłóg można przeprowadzić na każdej drewnianej podłodze: na deskach litych, deskach warstwowych, podłogach zespolonych z podłożem i innych. Należy jednak pamiętać, że tego procesu nie należy wykonywać zbyt często. Cyklinowanie podłogi to w końcu zeszlifowanie wierzchniej warstwy nawierzchni, a jej grubość jest przecież ograniczona. Profesjonaliści są w stanie doradzić optymalną częstotliwość bezpyłowego cyklinowania parkietu, biorąc pod uwagę rodzaj podłogi oraz jej grubość. Za optymalną częstotliwość najczęściej uznaje się przedział 7-10 lat. Wiele zależy jednak m.in. od intensywności eksploatacji nawierzchni, dlatego fachowe, indywidualne doradztwo będzie zdecydowanie dobrym pomysłem.

Bezpyłowe cyklinowanie podłóg to nie tylko sposób na odnowienie parkietu. Nowoczesne maszyny oraz preparaty służące do lakierowania i wypełniania ewentualnych szczelin w podłodze, ochraniają nawierzchnię przed przyszłymi uszkodzeniami. Cyklinowanie parkietów można więc uznać nie tylko za zabieg renowacyjny, ale też konserwujący. Dzięki takim wariantom jak cyklinowanie bezpyłowe, o swoje podłogi mogą zadbać również te osoby, które obawiają się zanieczyszczeń pyłami. Używanie starszych technologii nierzadko wiązało się z koniecznością gruntownego sprzątania każdego zakamarka.

Rzetelni wykonawcy bardzo kompleksowo podchodzą do cyklinowania parkietu. Ich podejście przejawia się w tym, że oprócz wykorzystywania z nowoczesnych maszyn, stosują też sprawdzone, bezpieczne dla drewna preparaty. Jeszcze jakiś czas temu cyklinowanie podłogi wiązało się z silnymi zanieczyszczeniami oraz długo unoszącym się w powietrzu, nieprzyjemnym zapachem lakieru. Dziś zabieg ten przebiega zupełnie inaczej, jest znacznie bardziej komfortowy dla domowników i przynosi lepsze efekty.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *