12 wrz

Co to jest deskowanie wznoszące?

Deskowanie, inaczej szalunek, to forma stosowana w celu nadania pożądanego kształtu płynnej mieszance betonowej. Po zastygnięciu betonu tworzy on zaplanowany element konstrukcji, np. fundament, natomiast deskowanie może zostać usunięte. Nowoczesne systemy deskowań to kompleksowe rozwiązania, które znacznie usprawniają prace i pozwalają na skrócenie czasu budowy. Czym dokładnie są deskowania wznoszące i w jakim celu się je wykorzystuje?

Charakterystyka deskowań wznoszących

Deskowania wznoszące pozwalają na sprawną realizację projektów wysokościowych. Wykorzystuje się je przy budowie wieżowców i innych budynków wielokondygnacyjnych, gdzie konieczne jest wznoszenie ścian wysokich, budowa szybów windowych czy klatek schodowych. Oprócz tego przy pomocy deskowań wznoszących buduje się filary mostów, zapory czy chłodnie kominowe. Idea nowoczesnych systemów wznoszących, które znajdziemy np. w ofercie firmy Doka, polega na systematycznym przestawianiu deskowania wraz z postępem prac na budowie. W tym celu wykorzystuje się deskowania przestawiane dźwigiem bądź zaawansowane systemy niezależne od dźwigu.

Technologia deskowań samoprzestawnych opiera się na wykorzystaniu napędu hydraulicznego, dzięki czemu cała konstrukcja może zostać przestawiona w górę samoczynnie, pozwalając tym samym na sprawną realizację kolejnych etapów betonowania. Dużym udogodnieniem wykorzystywanym w deskowaniach wznoszących są specjalne osłony przeciwwiatrowe, które podnoszą bezpieczeństwo pracowników i pozwalają na realizację projektu niezależnie od warunków atmosferycznych. Warto przy tym zaznaczyć, że nowoczesne systemy samoprzestawne, jak np. platforma SCP proponowana przez wspomnianą wcześniej firmę Doka, zapewniają dogodną przestrzeń do pracy umożliwiając składowanie niezbędnych na danym etapie budowy sprzętów oraz materiałów.

Zalety systemów deskowań wznoszących

Systemy wznoszące to szansa na szybszą realizację zadań na budowie i bardziej efektywną pracę przy stawianiu obiektów wielokondygnacyjnych. Możliwość zastosowania mobilnego systemu hydraulicznego sprawia przy tym, że realizacja projektu może odbywać się niezależnie od pracy dźwigu, a także warunków pogodowych – dzięki osłonom wiatrowym przebiegu budowy nie zakłóci nawet silny wiatr. To również możliwość poprawy bezpieczeństwa pracowników, a także stworzenia dogodnych warunków pracy za sprawą rozbudowanej infrastruktury złożonej m. in. z pomostów, schodni czy drabin. Nic więc dziwnego, że deskowania wznoszące znajdują coraz więcej zastosowań we współczesnej branży budowlanej.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *