23 paź

Akcesoria do kotłów i pieców

Instalacje centralnego ogrzewania dla zwiększenia ich funkcjonalności coraz częściej wyposaża się w różnego rodzaju akcesoria wspomagające. Dzięki nim można w łatwy sposób zarządzać procesem wytwarzania ciepła oraz wody użytkowej, optymalizować pracę układu poprzez zastosowanie termoregulatorów, czy zdiagnozować i usunąć niektóre usterki systemu. Wybór akcesoriów dostępnych na rynku jest tak szeroki, że można je dobrać do każdego rodzaju pieca, bądź kotła.

Rodzaje akcesoriów stosowanych w kotłach i piecach CO

Producenci kotłów i pieców coraz częściej przystosowują swoje urządzenia do współpracy z różnego rodzaju akcesoriami zewnętrznymi. Czasami, szczególnie w droższych modelach kotłów i pieców zestaw takich akcesoriów stanowi wyposażenie standardowe. W modelach tańszych są one dostępne za dopłatą. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że i bez nich kocioł czy piec będzie pracował prawidłowo.

Jednak ich obecność znacznie podniesie komfort użytkowania urządzenia. Rodzaje i możliwości akcesoriów przybliża ekspert sklepu prowadzącego sprzedaż markowych kotłów i pieców:

„Wraz z rozwojem technologii grzewczej zaczęły pojawiać się rozwiązania, których celem jest uproszczenie obsługi urządzeń cieplnych. Przykładem może być termoregulator pieca gazowego. Obecnie urządzenia tego typu umożliwiają sterowanie piecem i zmienianie poszczególnych jego funkcji nawet na odległość. Kotły i piece na paliwo stałe coraz częściej wyposaża się w zautomatyzowany system dozowania paliwa, a nawet bezobsługowe rozpalenie i wygaszenie kotła. Dużą popularnością cieszą się także czujniki, które na podstawie temperatury na zewnątrz dobierają optymalną temperaturę w pomieszczeniach mieszkalnych czy użytkowych”.

Jak dobrać akcesoria do kotłów i pieców?

Kluczowe podczas wybierania akcesoriów mających wspomagać działanie instalacji grzewczej jest kilka czynników. Po pierwsze należy przeanalizować dostępność akcesoriów pod kątem posiadanej instalacji grzewczej i stosowanego źródła ciepła. Drugą ważną kwestią są oczekiwane efekty. Jeśli chcemy obniżyć koszty ogrzewania powinniśmy dostosować pracę systemu do naszych codziennych zajęć. Można to zrobić np. ustawiając znacznie niższą temperaturę na czas nieobecności domowników. Warto również zwrócić uwagę na pochodzenie oraz producenta akcesoriów i zawsze kupować akcesoria do kotłów i pieców od sprawdzonych dystrybutorów. Zakup oryginalnych wyrobów objętych fabryczną gwarancją zapewni kompatybilność danego akcesorium z posiadanym modelem kotła lub pieca.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *